تاثیر کود سولفات روی بر فعالیت های آنزیمی، هورمون های گیاهی و تلقیح گل

کود سولفات روی

کود سولفات روی رنگ سفیدی دارد که به صورت کریستالی یا گرانوله به فروش می رسد؛ این ترکیب شیمیایی نوعی نمک معدنی است که به عنوان کود سولفاته در کشاورزی کاربرد دارد.

درصد خلوص این کود در کارخانجات تولیدی کود متفاوت است که بسته به نوع مصرف در بازه ۱۸ تا ۳۴ درصد عرضه می شود.

اهمیت روی در کشاورزی

روی یک ریزمغذی مهم برای رشد و توسعه گیاه به شمار می آید که فقدان این عنصر می تواند مکانیسم های زیستی، فیزیولوژیک، متابولیک و … را مختل نماید و تشکیل مولکول های قند و پروتئین و… را دچار مشکل سازد که در آخر رشد و توسعه گیاه متوقف خواهد شد و در نتیجه عملکردی حاصل نخواهد آمد.

روی در سیستم های آنزیمی نقش کاتالیزور دارد، روی بر فعالیت آنزیم های هیدروژنار، کربونیک آنهیدراز و … اثر می گذارد در نتیجه تثبیت ساختار ریبوزومی، سنتز سیتوکروم و متابولیسم متاثر از این عنصر خواهند بود. اخیرا دانشمندان دریافته اند که این عنصر روی یکپارچگی غشا و سنتز هورمون اکسین و تشکیل گرده نیز دخیل است.

روی در برطرف ساختن تنش های شوری و گرما اثر دارد و یک فاکتور بسیار کلیدی در سنتز اسید آمینه تریپتوفان است این اسیدآمینه پیش ساز سنتز اکسین است که یکی از هورمون های گیاهی حائز اهمیت است.

کود سولفات روی از طریق ریشه گیاه جذب می شود و به طور کلی نقش مهمی روی فتوسنتز، تشکیل قند، پروتئین سازی، مقاومت در برابر بیماری و تنش، فعالیت های آنزیمی، تولید هورمون رشد، تلقیح و باروری میوه دارد.

کود روی نوعی کود اصلاح گر خاک نیز به حساب می آید زیرا این کود به طور موثری اسیدیته خاک را تنظیم می کرده و کمبود روی را جبران می نماید. این کود در کشت هایی نظیر ذرت، گندم، جو، مرکبات و… کاربرد دارد.

جالب است بدانید تغذیه گیاهان با روی حتی روی سلامت انسان نیز اثر گذار است چونکه روی جز عناصر موررد نیاز بدن انسان است و چه بهتر که این عنصر را از طریق مصرف غذایی به دست آورد.

روی اثرات بیشبود بور را نیز خنثی می کند.

عوامل موثر در جذب کود سولفات روی

میزان روی در کل خاک حدود ۱۰ تا ۳۰۰ میلی گرم در کیلوگرم متغیر است. روی عمدتا به فرم یون دو ظرفیتی جذب گیاه می شود؛ ترکیب سولفات روی محلول در آب است بنابراین وقتی در آب ریخته می شود یون های روی و سولفات از هم جدا می شوند. میزان حلالیت روی در خاک به میزان اسیدیته بستگی دارد.

اگر خاک قلیایی باشد به این معنی است که یون های کربنات کلسیم در خاک حضور دارند که می توانند روی انحلال سولفات روی اثر بگدارند و میزان روی آزاد را کم کنند. در خاک های قلیایی این یون به صورت هیدروکسید روی جذب گیاه می گردد.

حضور مس در خاک نیز از جذب روی می کاهد زیرا مس میل ترکیبی با سولفات دارد.

اثرات کمبود روی:

از علائم بیشبود روی نیز سبز تیره شدن و حتی سیاه شدن رگبرگ ها است که در خاک های اسیدی با روی بالا رخ می دهد.

  • ریزش برگ های جوان و گل ها
  • کاهش تعداد جوانه ها و عدم شکوفایی
  • کوتاه شدن میانگره های سرشاخه
  • کاهش رشد و مواج شدن برگ ها
  • کاهش مقدار اکسین
  • جارویی شدن شاخه ها

بهترین زمان استفاده از کود سولفات روی

زمین های زراعی کشور اکثرا با کمبود روی مواجه هستند که این مسئله کیفیت رشد گیاهان را کاهش می دهد می توان گفت استفاده از این کود روی کیفیت محصول اثر بسزایی خواهد داشت.

بهترین زمان استفاده هنگامی است که خاک دچار کمبود روی شده است. این کمبود روی می تواند علل مختلفی همچون قلیایی بودن خاک، وجود بی کربنات در آب، عدم کوددهی متناسب و… داشته باشد.

کود سولفات روی معمولا در بسته های کودی ۲۵ کیلوگرمی به دست مشتری می رسد.

مقدار مصرف کود سولفات روی

  • این میزان ۲۰۰ تا ۴۰۰ گرم برای هر درخت است.
  • و ۲۰ تا ۴۰ کیلوگرم در هکتار برای پاشش مکانیزه است.

هرچه گیاه پیرتر باشد باید دز مصرفی بیشتری در نظر بگیرید؛ اصولا این کود در حین رشد رویشی و ابتدای رشد زایشی به گیاه داده می شود.

کود سولفات روی به صورت محلول پاشی یا خاک مصرف مورد استفاده قرار می گیرد که بهتر است صبح زود یا غروب این کار انجام گیرد؛ برای کود دهی زمین کشاورزی خود با سولفات روی می توانید آزمایش خاک برای ریزمغذی ها را انجام دهید و سپس از یک متخصص حاذق کشاورزی کمک بگیرید.

از اینجا می توانید مشخصات کود کلات روی ۲۰ درصد میکرولایز را مشاهده نمائید.

2 thoughts on “تاثیر کود سولفات روی بر فعالیت های آنزیمی، هورمون های گیاهی و تلقیح گل”

  1. Pingback: کود سولفات آمونیوم برای گوجه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *