فواید و مزایای استفاده از کود روی کلات۲۰% میکرولایز در کشاورزی

کلات روی 20%

(ایده آل برای جلوگیری از ریزش گل و میوه)

مشخصات کلی کلات روی ۲۰%

از فواید و مزایای استفاده کود کلات روی ۲۰ درصد میکرولایز میتوان به موارد ذیل اشاره نمود :

تاثیر جدی بر شکل گیری گل و میوه، مقاوم کردن جوانه  های انتهایی به سرمای زمستانه ، انحلال بسیار بالا، جذب بسیار بالا، حاوی ۲۰ درصد عنصر روی به صورت کلاته، افزایش تولید هورمون های رشد طبیعی در گیاه، ممانعت از ریزش گل و میوه، افزایش سرعت جوانه زنی بذر، افزایش مقاومت گیاه نسبت به تنش های محیطی از قبیل شوری و سرمازدگی، کمک به بلوغ ساقه و جلوگیری از کوتاه شدن قد گیاه.

 

کلات روی ۲۰% میکرولایز نقش کلیدی در رشد گیاهان بر عهده دارد. هورمون اکسین، هورمون محرک رشد گیاه است که نقش محوری در تنظیم فرآیند های مختلف فیزیولوژی از جمله ریشه زایی، به ویژه ریشه های فرعی و همچنین بخش هوایی بر عهده دارد. پیش ساز تولید هورمون اکسین تریپتوفان است که کلات روی ۲۰% میکرولایز  نقش مستقیمی در تولید تریپتوفان بر عهده دارد و از این طریق، در رشد اندام های هوایی و زیرزمینی گیاهان، نقش اصلی بر عهده دارد. شایان ذکر است، کمبود عنصر روی در ایران به دلیل آهکی بودن، اسیدیته بالا و مصرف زیاد و بی رویه عنصر فسفر بسیار شایع است. انتشار روی در خاک های قلیایی نسبت به خاکهای اسیدی  ۵۰ مرتبه کمتر است و به دلیل وجود این شرایط در خاک های کشور، امکان جذب سریع کودهای حاوی این عنصر کم است، بنابراین، کود روی ۲۰ درصد میکرولایز به دلیل کلات شدگی، قابلیت جذب عناصر را توسط ریشه و برگ افزایش می­دهد.

شدت واکنش گیاهان به عنصر روی متفاوت است، که در این بین، به طور واضح، برنج، لوبیا و ذرت به عنوان حساس ترین گیاهان در برابر کمبود روی شناخته شده اند. از سوی دیگر امروزه آفات و بیماری ها تهدید جدی برای امنیت غذایی محسوب می شوند و خسارت های جبران ناپذیری بر روی عملکرد محصولات ایجاد می کنند که با تغییرات جوی، این خسارات احتمالی تشدید می شود. کود روی ۲۰درصد میکرولایز نقش بسیار مهمی در تقویت و توسعه سیستم ایمنی گیاهان در برابر این آفات و امراض بازی می کند. علاوه بر تنش های زنده، تنش های غیر زنده مانند سرمازدگی نیز یکی دیگر از عوامل خسارت زا برای محصولات زراعی و باغی هستند که در اینجا نیز نقش عنصر روی موجود در  کلات روی ۲۰% میکرولایز در کنترل این عوامل استرس زا قطعی است.

کود روی  ۲۰درصد میکرولایز به دلیل درصد بالای این عنصر، علاوه بر رفع مشکلات ناشی از کمبود روی در گیاه، به دلیل تاثیرگذاری در فرایند گلدهی و مقاومت در برابر استرس های محیطی و زنده، باعث افزایش عملکرد محصول می شود.

کود کلات روی ۱۵  درصد به شکل مایع نیز موجود است .

مقدار مصرف:

محلول پاشی: ۲ در هزار

همراه با آبیاری:

زراعت: ۶-۴ کیلوگرم در ۱ هکتار

باغات: درختان نابالغ: ۳۰-۱۵ گرم  ، درختان بالغ: ۶۰-۳۰ گرم

در صورت نیاز تکرار مصرف بلامانع است.

تجزیه ضمانت شده
روی کلاته ۲۰ درصد Zn

1 thoughts on “فواید و مزایای استفاده از کود روی کلات۲۰% میکرولایز در کشاورزی”

  1. Pingback: کود سولفات روی چیست و چه اثری بر روی گیاه دارد؟ » میکرولایز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *