خانه » آمینو سیلیسیم 9%

آمینو سیلیسیم 9%

آمینو سیلیسیم 9%

مشخصات کلی:

کود آمینو سیلیسیم 9% با استفاده از پیشرفته ترین تکنولوژی تولید شده است. و در سطح جهان و با بکار گیری یون های ازاد Si باعث جلوگیری فیزیکی از ورود قارچ های بیماری زا به داخل سلول های گیاه شده است. و همچنین باعث افزایش تجمع مواد کیتینی و فنولی در گیاه می شود که این مواد نیز یک راه دفاعی طبیعی در برابر بیماری ها بوجود می آورند. این  کود می تواند از طریق کاهش تعرق به واسطه حضور در سلول های اپیدرمی و سخت کردن آنها ، موجب افزایش مقاومت به تنش کم آبی گردد.

سیلیکون بعد از اکسیژن:

سیلیسیم یا سیلیکون بعد از اکسیژن، فراوان‎ترین عنصر شیمیایی پوسته‌ی زمین است و در رده‌ی دوم قرار دارد که با نماد Si مشخص می‎شود. اخیراً مشخص شده که سیلیسیم یکی از مواد مغذّی مفید برای گیاهان است. بسیاری از کشاورزان استفاده از این ماده‌ی معدنی را در برنامه‌های باروری محصولات خود قرار داده‌اند.

تعریف سیلیسیم:

سیلیسیم همان چیزی است که زیست‎شناسان گیاهی آن را «ماده‌ی غذایی مفید برای گیاه» می‌نامند.  کاربرد آن می‌تواند برای تک‎لپه‎ای‎ها (تمام انواع غلّات، گندم، ذرّت، علف مرتع، نیشکر و خیزران و گیاهان دارای پیاز) و دولپه‎ای‎ها (سبزیجات برگ‎دار، بنشن‎ها) مزایای زیادی داشته باشد.

مزایای سیلیسیم:

سیلیسیم در تقویت دیواره‌ی سلّولی گیاهان نقش دارد. به همین دلیل می‎تواند به افزایش مقاومت گیاهان در برابر آفات و بیماری‎ها، (افزایش) مقاومت در برابر خشکسالی و فلزّات سنگین و همچنین افزایش کیفیت و بازدهی محصول کمک می‌کند. کاهش ورس،افزایش راندمان جذب نور و کاهش میزان تبخیر آب از سطـح گیـاه، افزایش فعالیت آنزیم های آنتی اکسیدان نیز از فوائد این کود است.

مزیت محلول پاشی آمینو سیلیسیم 9%:

محلول پاشی کود آمینو سیلیسیم 9% میکرولایز سبب افزایش مقاومت فیزیکی و فعالیت های آنزیم های آنتی اکسیدان شده و لـذا افزایش ماندگاری در سبزیجات، صیفی جات و تولیدات گلخانه ای را به همراه دارد. این ترکیب در کاهش ترک خوردگی میوه های پرتقال و انار و کاهش له شدگی گوجه فرنگی نیز مؤثر است. همچنین تولید برنج نیازمند مقادیر زیادی سیلیسیم است و استفاده از این ترکیب در شرایط غرقابی شالیزار به کاهش همپوشانی برگ ها (کاهش سایه اندازی و لذا افزایش جذب نور خورشید)، کاهش نیاز به مصرف کود اوره و نهایتاً به افزایش عملکرد برنج منجر می شود.

دیگر مزایا آمینو سیلیسیم 9% :

از دیگر اثرات مثبت این کود افزایش قدرت ریشه زایی، افزایش تحمل به تنش شوری، افزایش قطر ساقه، افزایش تراکم برگی، افزایش جوانه زنی، بهبود رشد قلمه, افزایش اندازه میوه, بالارفتن کلروفیل برگ، بهبود باروری دانه گرده میباشد.

جالب است بدانید که:

سیلسیم اثر سمی آلومینیوم را نیز کاهش می دهد این موضوع به این دلیل است که سیلیسیم با آلومینیوم در محلول های  رقیق تشکیل ترکیب هیدروکسی آلومینوسیلیکات خنثی می دهد.

سیلسیم باعث کاهش سمیت آهن و منگنز نیز می شود در گیاهانی مثل برنج، سیلیسیم با افزایش حجم و استحکام فضای سرشار از هوا، در ریشه ها و ساقه ها و در نتیجه با افزایش جابجایی اکسیژن از شاخه ها به ریشه های غرقاب ، قدرت اکسیدکنندگی ریشه ها را افزایش می دهد.

بدیهی است که:

در خاک های شالیزاری شمال که میزان آهن و منگنز قابل استفاده بسیار بالا است، با مصرف سیلیسیم از مسمومیت این عناصر کاسته می شود. در گیاهانی مثل لوبیا و جو که تحمل بافت های آن به میزان زیاد منگنز اندک است، سیلیسیم باعث تغییر در توزیع منگنز در درون بافت برگ می شود.

از آنجایی که سیلیسیم زیر لایه کوتیکول رسوب می کند، به عنوان یک مانع فیزیکی از ورود میسلیوم قارچی به درون سلول گیاهی ممانعت به عمل آورده و در نهایت فرآیند آلودگی توسط قارچ مختل می شودچندین مطالعه در گیاهان تک لپه ای مثل گندم و برنج نشان می دهد که گیاهان تغذیه شده با سیلیسیم در واکنش به آلودگی های قارچی مثل بلاست و سفیدک پودری، ترکیبات فنولی و فیتوالکسین را تولید می کنند.

به طور مشابه:

گزارشات دیگر در گیاهان دو لپه ای مثل خیار نشان می دهد که:

تغذیه با کودهای مایع سیلیس دار، با افزایش فعالیت کیتیناز، پراکسیداز و پلی فنل اکسیداز، تحریک مکانیسم های دفاعی گیاه را به دنبال دارد. این واکنش های بیوشیمیایی تنها بوسیله سیلیسیم محلول و قابل جذب توسط گیاه انگیخته می شود ، گرچه مسیرهای بیوشیمیایی که در گیاه منجر به بروز القای مقاومت به بیماری های گیاهی می شود هنوز ناشناخته است.

تغذیه با کود

تغذیه با کود آمینو سیلیسیم 9% میکرولایز ، جذب عنصر روی را در شرایط کمبود آن درخاک افزایش می دهد.

به ویژه اگر بیش بود فسفر در خاک وجود داشته باشد.

ضمنا عنصر سیلسیم باعث متحرک سازی فسفات خاک نیز می گردد.

یکی از مهم ترین مزایای استفاده از کود آمینو سیلیسیم 9% میکرولایز کاهش آبشویی کودهای نیتروژنه و افزایش کارآیی استفاده از آن توسط گیاه می باشد.

 

محلول پاشی با کود آمینو سیلیسیم 9% میکرولایز فوائد بخصوصی دارد:

 

نفوذ مواد غذایی و عناصر را به داخل گیاه آسان می‌کند.

قابلیت اختلاط بسیار بالا بدون از دست دادن خواص خود.

دارای اسیدیته بالا و قلیایی، عاری از ترکیبات سدیم و کلر.

فاقد عناصر سنگین از جمله کروم، نیکل، سرب، ارسنیک و …

افزایش فتوسنتز و در نتیجه افزایش تولید، بر طرف‌کننده اختلالات رشدی

 

مقدار مصرف:

محلول پاشی:2 در هزار

همراه با آب آبیاری: 6-4 در هکتار

در صورت نیاز تکرار مصرف بلامانع می باشد.

تجزیه ضمانت شده
سیلیسیم %9 Si

 

کود کلات کلسیم 14% و کلات آهن (مایع) 10% موجود است.

میکرولایز را در اینستاگرام دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *