راز سلامت و شادابی گیاهان

کود کلات آهن

کودهای مایع کلات آهن مخصوص رفع کمبود آهن در کوتاهترین زمان برای رشد بهتر و سریعتر گیاهان شادابی و جلوگیری از زرد شدن رنگ آنها و افزایش محصولات بخصوص محصولاتی که بر پایه آهن رشد می کنند و بارور می شوند به خاک اضافه می گردد. کود کلات آهن مایع میکرولایز با دارابودن مقادیر خوبی از عنصر آهن به فرم کلاته می تواند تاثیرات بسزایی در سلامت و شادابی گیاهان داشته باشد .

مشخصات کلی کودهای مایع کلات آهن

برطرف شدن زردی ناشی از کمبود آهن در گیاه ، پایدار در EC و PH بالای خاک، قدرت جذب بالا توسط برگ ها و ریشه گیاه، کمک به زودرس شدن محصولات، دخالت در ساختار پروتئین های گیاهی ، کمک به سنتز کلروفیل در گیاه و افزایش کیفیت و کمیت محصولات کشاورزی.

آهن موجود در مایع کلات آهن یکی از عناصر بسیار ضروری برای رشد گیاهان است، که در سنتز کلروفیل نقش پر اهمیتی دارد. در صورت کمبود آهن ساخت کلروفیل با مشکل مواجه می شود و برگ­ ها دچار رنگ پریدگی می شوند. بهترین راه افزودن کودهای مایع کلات آهن با ترکیب و غلظت مناسب به خاک است.

گیاهان نسبت به کمبود آهن حساسیت های مختلفی نشان می دهند که حساس ترین آنها شامل: مرکبات، سیب، گلابی، هلو، زردآلو، به و گیاهان زراعی نظیر سیب زمینی، سویا، سورگوم، سبزیجات و گیاهان زینتی می­ باشند. بطور کلی کلات ها نقش عمده ای در تغذیه گیاهان دارند.

آهن در محیط های غنی از اکسیژن به فرم فریک (Fe۳+) وجود دارد که به صورت اکسید و هیدروکسید است و بسیار پایدار، و در pH طبیعی به ندرت به حالت محلول در می ­آید. به همین دلیل غلظت این عنصر در خاک بسیار پایین تر از غلظت مناسب برای گیاه است.

این ویژگی در خاک های آهکی بسیار مشهود است به طوری که در این نوع خا کها، علائم کمبود آهن بسیار مشاهده می شود. این علائم، اصطلاحا به صورت زرد برگی ناشی آهک در گیاهان گفته می ­شود.

این وضعیت تحت شرایط مختلفی اتفاق می­ افتد که فراهمی زیستی، جذب یا مصرف آهن توسط گیاهان را با مشکل مواجه می­ سازد. وجود بی کربنات در خاک موجب کاهش ورود آهن به داخل ریشه گیاه می شود و این اتفاق حتی در حضور کودهای مایع کلات آهن که قابلیت فراهم کردن آهن در رنج وسیعی از  (۴-۹)pH را دارد هم دیده می شود.

آهن کلاته میکرولایز به دلیل فرم ویژه ای که در ساختار مایع کلات خود دارد، قابلیت جذب آهن را بالا برده است به طوریکه به سرعت هم از طریق آب آبیاری و هم از طریق محلول پاشی جذب گیاه شده و علائم کمبود را به طور کامل از بین می برد.

کودهای مایع کلات آهن علاوه بر از بین بردن علائم کمبود، به رشد بیشتر کلروفیل کمک کرده، شرایط مساعدی را برای گیاهان ایجاد می کند که دوران رشد رویشی را به خوبی پشت سر گذاشته و باعث افزایش کمیت و کیفیت محصول نهایی گردد.

محلول پاشی:  ۲ لیتر در هزار لیتر آب

همراه با آبیاری: زراعت: ۸-۶ لیتر در ۱ هکتار

در گیاهان حساس ۱/۵-۱ لیتر در هزار لیتر آب، اوایل دوره رشد استفاده شود.

در صورت نیاز تکرار مصرف بلامانع می باشد.

تجزیه ضمانت شده
آهن کلاته ۱۰ درصد Fe

 

خرید کود آهن برای مرکبات

مرکبات مانند لیمو، پرتغال، نارنگی و … برای رشد مساعد و باردهی به عنصر آهن نیاز دارند. خرید کود آهن برای مرکبات با هدف جلوگیری از ریزش میوه ها و افزایش عملکرد مرکبات مفید است.

برنامه کوددهی با عنصر آهن برای مرکبات با توجه به نیازهای گیاه و آزمون خاک متغییر است از این رو بهتر است بعد از آزمایش خاک با یک متخصص کشاورزی مشورت کنید تا میزان دقیق استفاده از مایع کلات آهن را برای باغ مرکبات شما تعیین کند.

در عین حال توجه کنید که استفاده از کودهای مایع کلات آهن نیز به اندازه باشد چراکه بیشبود آهن نیز برای هر گیاهی می تواند ایجاد مشکل کند. از علائم کمبود آهن در مرکبات می توان به زرد شدن بین رگبرگی اشاره نمود.

کود آهن ۱۰ درصد کلاته میکرولایز به فرم مایع در بسته بندی های محکم آماده فروش هستند. جهت اطلاعات بیشتر درباره کود آهن می توانید روی آن مطلب کلیک کنید. شرکت رگبرگ مهرپاسارگاد امکان خرید آسان با ارسال به تمام نقاط کشور را برای شما ایجاد نموده است تا بدون نگرانی به خرید کود آهن کلاته مایع بپردازید.

[WPSM_AC id=5704]

6 thoughts on “راز سلامت و شادابی گیاهان”

  1. Pingback: سولفات آهن چه اثر آن بر توانایی خاک دارد؟

  2. Pingback: کود آهن برای مرکبات و مزایای آن برای گیاه

  3. Pingback: سولفات آهن چه اثری بر توانایی خاک دارد؟

  4. Pingback: شرکت فن آوری رگبرگ مهرپاسارگاد - میکرولایز - » WS NPK 20-20-20 چیست؟ » موجب رشد اولیه

  5. Pingback: شرکت فن آوری رگبرگ مهرپاسارگاد - میکرولایز - » سیلیکات پتاسیم مایع 27% » مشخصات کلی محصول

  6. Pingback: کود آهن، نشانه های کمبود آن، میزان و نحوه مصرف آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *