Skip to content

ترکیبات و روش های مصرف کود میکرو کامل در گیاهان زینتی، زراعی و باغی

  خرید کود میکرو کامل

  کشاورزان به منظور داشتن مزرعه ای سالم باید هنگام خرید کود میکرو کامل دقت لازم را داشته و از برندهای معتبر و دارای تاییدیه موسسه تحقیقات آب و خاک استفاده نمایند. اگرچه تعریف دقیقی از اصطلاح “میکرو کامل” در دست نیست ولیکن در تعریفی ساده، کود میکرو کامل کودی است که همه یا اکثر عناصر ریز مغذی مورد نیاز گیاهان مانند آهن، روی، منگنز، بور، مولیبدن و مس را در خود داشته باشد. گیاهان برای رشد و نمو و رسیدن به عملکرد مناسب در کنار عناصر پرمصرف به ریزمغذی ها یا عناصر کم مصرف نیز نیاز دارند.

  فوائد خرید کود میکرو کامل

  خرید کود میکرو کامل و استفاده از آن به دلیل مزایای بسیاری که در تغذیه گیاه دارد بسیار ضروری است . کشاوران در خرید کود کامل کشاورزی  باید طبق آزمایش خاک و نظر مشاور عمل نمایند. تعدادی از مزایای استفاده از کود میکرو کامل به شرح زیر است:

  1. افزایش عملکرد محصول
  2. افزایش کیفیت محصول مانند بهبود رنگ میوه، بالا رفتن قابلیت انبارداری
  3. افزایش مقاومت گیاه در برابر تنش­های زنده و غیر زنده­ محیطی
  4. برقراری تعادل عناصر مغذی در گیاه
  5. افزایش حاصلخیزی خاک
  6. بهبود فعالیت های آنزیمی
  7. کمک به رفع سال آوری درختان
  8. حفظ شادابی و سلامت گیاه
  9. استفاده از کود میکرو کامل علاوه بر فوائد ذکر شده برای گیاه در سلامت دام و انسان نیز تاثیر گذار است. چرا که به دلیل ورود این عناصر به داخل دانه گندم ، جو و حبوبات که خوراک اصلی انسان هستند استفاده از آن بر روی سلامت انسان تاثیری مستقیم دارد.
  10. قابل استفاده برای تمام گیاهان از جمله باغی، زراعی ، گلخانه ای و زینتی آپارتمانی

  کود میکرو کامل

  عنصر “آهن” در تشکیل سبزینه گیاه، افزایش فتنوسنتز و شیره پرورده، عنصر “روی” در افزایش رشد گیاه و فتوسنتز، عنصر “منگنز” در خنثی کردن رادیکال های آزاد و ممانعت از تخریب غشای یکپارچه، عنصر “مس” در فعال سازی آنزیمی، عنصر “بور” در ساخت دیواره سلولی و دانه، لوله گرده و جوانه نقش دارند.

  درصد عناصر موجود در کودهای میکرو کامل بسته به دانش فنی شرکت تولید کننده متغیر است. خرید کود میکرو کامل بدون عنصر “بور” در مناطقی که دارای آب و خاک شور است مناسب می باشد. یا در صورتی که خاک مزرعه و یا آب آبیاری دارای کلر کافی باشد باید کودهای میکرو کامل بدون کلر را تهیه نمایید.

  نحوه مصرف کود میکرو کامل

  کود میکرو کامل به روش  چالکود، آب آبیاری و محلولپاشی قابل استفاده است. در روش چالکود کود را به صورت موضعی و نواری در کنار خطوط کشت قرار می دهند.

  درصد عناصر در کودهای میکرو کامل  با برندهای مختلف متفاوت است و از طرفی مقدار مصرف این کود برای هر گیاه فرق دارد؛ با توجه به بالا بودن PH اکثر مناطق ایران، بیشتر کارشناسان، محلولپاشی کودهای میکرو کامل را به دلیل جذب بهتر عناصر و کسب عملکرد بهتر توصیه می کنند.

  با توجه به مطلبی که ذکر شد شاید بتوان این نتیجه گیری را کردکه در روش چالکود یا آب آبیاری نسبت به محلولپاشی میزان کود بیشتری استفاده می گردد. در سال های اخیر استفاده از کودهای میکرو کامل با بنیان کلاته جای کودهای میکرو معدنی را تا حدود زیادی گرفته است.

  زمان مصرف کود میکرو کامل

   زمان مصرف این کود از اهمیت بالایی برخوردار است. بهترین زمان های مصرف کود میکروی کامل: قبل از باز شدن شکوفه ها در اواخر زمستان و آغاز بهار و  همچنین پس از برداشت محصول در فصل پاییز است.

  با این همه نحوه و زمان مصرف با توجه به شرایط آب و هوایی، سن گیاه، شدت کمبود و غیره متفاوت است. برای خرید کود میکرو کامل و استفاده صحیح از این کود بهتر است با یک مشاور تغذیه مشورت شود. ضمنا انجام آزمایشات آب و خاک برای استفاده دقیق تر از این کود توصیه شده است. اگر علاقمند باشید، در این مطلب می توانید اطلاعات خوبی درباره کود سولوپتاس به دست بیاورید.

  خرید کود میکرو کامل

   

  [WPSM_AC id=5539]

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *