۸۰۰۰ هکتار عرصه شهرک کشاورزی کشور به سرمایه گذاران واگذار شد

سیدجمال سجادی پور در آئین تودیع و معارفه سرپرست شرکت شهرک‌های کشاورزی آذربایجان غربی با بیان اینکه در حال حاضر ۳۵۸ شهرک کشاورزی با مساحتی بالغ بر ۴۶ هزار هکتار عرصه در کشور مصوب شده است، افزود: از این میزان هشت هزار هکتار به متقاضیان سرمایه گذاری واگذار شده و بخش دیگری نیز در حال فراخوان برای جذب سرمایه گذار است.

وی با بیان اینکه شهرک‌های کشاورزی نقش خوبی در ایجاد زنجیره تولید بخش کشاورزی دارند، افزود: بهبود فضای کسب و کار، ایجاد فضای اطمینان بخش به سرمایه گذاران در کنار سهولت در اعطای مجوز به متقاضیان سرمایه گذاری در این بخش می‌تواند زمینه ساز توسعه این بخش در کشور باشد.

سجادی پور از آذربایجان غربی به عنوان یکی از ظرفیت‌های مهم کشور در بخش شهرک‌های کشاورزی نام برد و عنوان کرد: در حال حاضر ۸ شهرک کشاورزی در آذربایجان غربی فعال است که نقش مهمی در زنجیره تولید محصولات کشاورزی بر عهده دارند.

مدیر شرکت شهرک‌های کشاورزی آذربایجان غربی نیز در این مراسم با بیان اینکه در حال حاضر ۸ شهرک کشاورزی در استان فعال است، گفت: این میزان شامل ۴۶۹ هکتار عرصه است که ۶۰ درصد از آن به متقاضیان سرمایه گذاری واگذار شده است.

سعید جفایی با بیان اینکه میزان تولید مصوب شهرک‌های کشاورزی استان ۱۱۰ هزار تن در سال است، گفت: هم اکنون ۲۰ درصد از این میزان محقق شده و گام‌های اساسی خوبی برای افزایش تولیدات شهرک‌های کشاورزی در استان برداشته شده است.

وی با اشاره به مزایای کشت گلخانه‌ای و ایجاد شهرک‌های کشاورزی، افزود: ایجاد اشتغال به ویژه برای سرمایه گذاران علاقمند و فارغ التحصیلان بخش کشاورزی تا ۶ برابر فضای باز و خارج از محیط گلخانه (به ازای هر هکتار تا ۱۲ نفر به صورت مستقیم)، افزایش راندمان محصول به میزان ۱۵ الی ۲۰ برابر تولید به نسبت فضای آزاد، استفاده بهینه از منابع آب و خاک و نهاده‌ها، امنیت محصول تولیدی و امکان تولید محصول خارج از فصل، آزاد سازی اراضی تحت کشت سبزی و صیفی برای محصولات زراعی و استراتژیک از جمله مزایای کشت‌های گلخانه‌ای به شمار می‌رود.

جفایی ادامه داد: کاهش مصرف آب به طور متوسط ۱۵ الی ۲۰ برابر به نسبت اراضی تحت کشت محصولات گلخانه‌ای، استفاده بهینه از زمین‌های نامرغوب و سهولت استفاده از تکنیک‌های کشت جهت تولید چند برابری در عرصه‌های حتی نامرغوب به لحاظ کشاورزی از مزایای اجرای این طرح‌ها هستند.

در این مراسم رسول جلیلی رئیس سابق جهاد کشاورزی آذربایجان غربی به عنوان سرپرست جدید شرکت شهرک‌های کشاورزی آذربایجان غربی معرفی و از خدمات سعید جفایی قدردانی شد.

پاسخ به دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند

مطالب پیشنهادی

جدیدترین مطالب