Skip to content

گیاهان پوششی

  گیاهان پوششی

  در این مطلب به گفتگو های دیوید در مورد گیاهان پوششی می پردازیم.

  دیوید به کشاورزان موفق زیادی در طول دوره کاری خود کمک کرده است. او جز متخصصین کشاورزی مکزیک و ایالات متحده وکانادا به حساب می آید.
  میدانیم که گیاهان پوششی باعث حفظ سلامت خاک، بهبود شرایط رشدی گیاه و سود آوری در کشاورزی می شوند. در مزرعه میتبادر با اجرای کاشت گیاهان پوششی سود آوری به میزان زیادی افزایش پیدا کرده است و به عملکرد گیاه ذرت افزوده شده است.
  دیوید توصیه می کند قبل از هرگونه کار ازمایشی در مورد گیاهان پوششی در مزرعه خود هدفتان را مشخص کنید و ببینید چرا به سمت گیاهان پوششی امده اید.
  برای شروع مشخص کنید کدام قسمت مزرعه را به ازمون گیاهان پوششی اختصاص می دهید ترجیحا قسمت های ضعیف مزرعه را حذف کنید وگرنه این طرح محکوم به شکست خواهد بود.

  روی هدف های چندگانه تمرکز کنید. مثلا اگر هدف شما از کشت گیاه پوششی تامین علوفه چرا است اهداف دیگری مانند کاهش تبخیر و تعرق و فرسایش خاک را نیز مد نظر قرار دهید.

  ابتدا خاک را آزمایش کنید بعدا نیز دوباره این کار را انجام دهید. با اینکار میتوانید محتوای کربن و مواد ارگانیک خاک را قبل و بعد از اجرای طرح گیاهان پوششی مقایسه کنید. از اندازه گیری نسبت C:N نیز غافل نشوید. گیاهان پوششی حتی روی جمعیت میکروبی خاک نیز اثر میگذارد.

  میزان عملکرد محصول خود را نیز یاد داشت نمایید‌.

  بعد از انجام این کار ها به مدت چند دوره حال به محاسبه و مقایسه بپردازید، آیا گیاه پوششی سودمند واقع شده است؟

   

  ترجمه: نرگس اسدیان/ کارشناس تولیدمحتوا

  منبع

  محصولات مرتبط:

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *