شناخت عناصر مغذی حاوی در کود نیترات پتاسیم و نقش آنها در تقویت سلامت، کیفیت و مقاومت گیاهان

پتاسیم نیترات

پتاسیم نیترات به نام شوره نیز شهرت دارد که به طور طبیعی در دیواره غارها به چشم می خورد. این ترکیب سفید رنگ است و یک اکسیدکننده تقریبا قوی به شمار می آید. روش ساخت آن بدین صورت است که نیتریک اسید را روی نمک های پتاسیم می ریزند تا شوره بدست آید و یا کلسیم کلرید را با نیترات آمونیم در آزمایشگاه ترکیب می کنند تا نیترات پتاسیم رسوب کند.

روش های زیاد دیگری برای تولید این ماده وجود دارد مثلا یک روش دیگر که در صنعت کاربرد دارد واکنش جابجایی بین نیترات سدیم و کلرید پتاسیم است.

فرمول شیمیایی کود پتاسیم نیترات KNO3 است که از دو عنصر بسیار مهم نیتروژن و کود پتاسیم تشکیل شده است. از آنجا که خاک های کشاورزی تحت تاثیر تک کشتی متراکم قرار دارند اراضی اغلب با کمبود این عناصر مواجه هستند از طرفی آبیاری غلط و یا کیفیت پایین آب آبیاری قابلیت استفاده گیاه از این عناصر را محدود می سازد.

همه این عوامل مزید بر علت هستند تا خسارات جبران ناپذیری به محصولات کشاورزی وارد آید و کشاورز را با افت کمی و کیفی مواجه سازد. استفاده از این کود باعث بهبود شرایط تغذیه ای گیاه و در نتیجه افزایش کیفیت و کمیت محصولات می شود.

نسبت ازت به پتاسیم در این کود اصولا یک به سه است یعنی مقدار پتاسیم آن بیشتر از ازت است. همانطور که گفته شد نیتروژن و پتاسیم از عناصر پرمصرف و الزامی برای رشد گیاهان هستند از این رو باید به طور مداوم و به مقدار کافی در اختیار گیاه گذاشته شوند.

هر کدام از این دو عنصر نقش های مهم و متمایزی در گیاه دارند. به عنوان مثال نیتروژن یا ازت باعث بهبود رشد رویشی گیاه  و افزایش کلروفیل و فتوسنتز گیاه می شود و پتاسیم وظیفه ایجاد مقاومت به خشکی، شوری، آفات و بیماری ها، رنگ پذیری بهتر میوه، افزایش مقدار قند را دارد.

پتاسیم نیترات برای برطرف کردن کمبود سولفات پتاسیم در مرحله رشد گیاه بسیار موثر است. این کود کاملا محلول در آب است و در دوره رشد گیاه استفاده می شود. باید دقت کنید که در انبار نگهداری کود و یا مکانی که این کود را قرار می دهید رطوبت بالا وجود نداشته باشد چون سریعا آب جذب می کند و ممکن است خاصیت خود را از دست بدهد.

کاربردهای پتاسیم

اکسنده در پودر سیاه موتور موشک، ساخت بمب دودزا، کریستال و بلور سازی، آبکاری فلزات، لاستیک سازی، لعاب کاشی و سرامیک ، نگهداری غذا و در تهیه داروها مانند خمیردندان ها، مقابله با فشار خون کم یا زیاد ، درمان آسم و…

کود نیترات پتاسیم به صورت های مختلفی قابل استفاده است مانند: خاک مصرف، محلول پاشی برگی و استفاده در آب آبیاری

این کود برای باغات پسته، درختان میوه، محصولات سبزی و صیفی، سیب زمینی، توت فرنگی،  تنباکو، مرکبات، پنبه، موز، انبه، چمنزارها، نیشکر، کشت های هیدروپونیک و کشت های گلخانه ای مناسب است.

 

کود پتاسیم نیترات

مقدار و نحوه مصرف نیترات پتاسیم

در مصرف خاکی بسته به نوع کشت ۵۰ تا ۱۵۰ کیلوگرم از کود را در زمان کاشت بکار ببرید

در مصرف بصورت آبیاری و سرک ۲۵ تا ۵۰ کیلوگرم از کود را در ۲ تا ۳ نوبت در طول فصل کشت استفاده کنید.

در محلول پاشی نیز ۲ تا ۵ کیلوگرم کود را در  هزار لیتر آب حل کنید.

توجه داشته باشید که برای استفاده از این کود مشورت با یک فرد متخصص الزامی است. نکته مهم دیگر این است که این کود به سرعت توسط دستگاه گوارش جذب می شود که میتواند منجر به آسیب های جدی و در نهایت موجب مرگ شود، پس بهتر است از دسترس به دور باشد.

قیمت و نحوه خرید کود پتاسیم نیترات

کودهای پتاسیم نیتراتی همزمان دارای دو عنصر مهم و پر مصرف N (نیتروژن) و K (پتاسیم) برای گیاه هستند که برای رشد رویشی و ایجاد مقاومت به تنش های زنده و غیر زنده برای گیاه مهم هستند. درصد این دو عنصر در هر کود ممکن است متفاوت باشد که شما بسته به نوع نیاز گیاه و آزمون خاک مزرعه خود اقدام به خرید کود مورد نظر خود می نمایید.

این نوع از کود اغلب به فرم های جامد پودری سفید رنگ در بازار یافت می شوند.

پتاسیم نیترات در بسته های یک کیلوگرمی تا کیسه های ۵۰ کیلوگرمی اغلب به فروش می رسد و قیمت آن ببسته به نوع برند متغیر است.

[WPSM_AC id=5541]
بازنویسی: نرگس اسدیان

پاسخ به دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند

مطالب پیشنهادی

جدیدترین مطالب