ممنوعیت کشت محصولات آبدوست/ با متخلفان برخورد قانونی می‌شود

ذبیح جودکی امروز چهارشنبه در سخنانی با اشاره به بحران کمبود آب گفت: به تمامی کشاورزان و مالکان چاه و موتور تلمبه هشدار می‌دهیم در صورتیکه مبادرت به کشت محصولات آبدوست یا انتقال آب به خارج از محدوده کروکی چاه و یا آب فروشی، بر اساس قانون با آنها برخورد قاطع خواهد شد و اقدام به قطع برق، پلمب چاه و ملزم کردن به کنتور هوشمند و جریمه سنگین خسارت به آبخوان خواهند شد.
وی تاکید کرد: با توجه به کاهش ۷۰ درصدی بارش‌ها نسبت به آمار بلند مدت و تقلیل ۶۰ درصدی منابع آب سطحی و ۲۰ درصدی منابع آب زیر زمینی و بر اساس مصوبات جلسات استانی و شهرستانی شورای حفاظت از منابع آب کشت محصولات آبدوست ممنوع است.
رئیس اداره امور آب شهرستان سلسله خاطرنشان کرد: در صورتیکه کشاورزان مبادرت به تسطیح زمین جهت کشت سیب زمینی، برنج، هندوانه و… کرده‌اند لازم است ضمن انصراف از انجام این کار، هر چه سریع‌تر نسبت به کشت متعارف و کم آب بر اقدام کنند؛ در غیر این صورت برق چاه‌های متخلفین قطع و بر اساس قانون با افراد خاطی برخورد قضائی خواهد شد.
جودکی یادآور شد: در صورت بروز هر نوع خسارات ناشی از خشک شدن سایر اراضی تحت پوشش چاه، مالک چاه و کشت کنندگان محصولات آبدوست مقصر بوده و این اداره هیچ‌گونه تعهدی نخواهد داشت و تا زمانیکه کنتور هوشمند نصب نشود و محصولات آبدوست کشت نشود و خسارات ناشی از آبخوان دریافت نشود، آب چاه وصل نخواهد شد.
وی گفت: در راستای صیانت از منابع آبی، یک حلقه چاه کشاورزی در روستای «ناصروند» پس از شناسایی و گزارش گروه گشت و بازرسی این اداره مبنی بر اضافه برداشت و انتقال آب چاه به صورت غیر مجاز، بر اساس دستور قضائی پلمب و نسبت به قطع برق چاه مذکور و ملزم کردن به نصب کنتور هوشمند اقدام شد.
رئیس اداره امور آب شهرستان سلسله افزود: با همه کشاورزان تحت پوشش موتور تلمبه، چاه و ایستگاه پمپاژ که مبادرت به کاشت محصولات آبدوست و اضافه برداشت و انتقال آب به اراضی خارج از کروکی مشخصه در پرونده کنند، بر اساس قانون برخورد خواهد شد.
جودکی با بیان اینکه به همه متخلفین هشدار داده می‌شود از کاشت محصولات آبدوست برنج، سیب زمینی، هندوانه و… جدا خودداری کنند و در صورت قطع برق و پلمب چاه هرگونه خسارت به سایر محصولات متوجه متخلفین و مالکین چاه خواهد بود، تصریح کرد: ورود کشاورزان غیربومی و مهاجر و اجاره زمین به این افراد که اقدام به کشت محصولات آبدوست می‌کنند نیز اکیداً ممنوع است و در صورت مشاهده از طریق مراجع قضائی با اشخاص و مالکین چاه و موتور تلمبه برخورد خواهد شد.

پاسخ به دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند

مطالب پیشنهادی

جدیدترین مطالب