لزوم انسجام و ساماندهی تشکل‌ها برای ایجاد قدرت در بخش کشاورزی

کود شیمیایی

سید جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی در نشست با رؤسای اتحادیه‌های و تشکل های زراعی بخش کشاورزی اظهار کرد: ما در شورای قیمت گذاری از ظرفیت بخش خصوصی استفاده کردیم و این بخش در تصمیم گیری‌ها و سیاست‌گذاری‌ها حضور موثر دارند.

وی افزود: در اولین جلسه شاهد اقتدار بخش خصوصی کشور بودیم که در کنار دولت در قیمت گذاری محصولات کشاورزی سهیم بود و باید از این شورا صیانت کنیم تا بماند و بتواند بخش کشاورزی را حمایت کند.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به این که اقتدار کشاورزی با وجود این ظرفیت خدادادی به ثمر ننشسته است، خاطرنشان کرد: کشاورز و تولیدکننده ایرانی باید بر روی کرسی کشاورزی و اقتدار غذایی جنوب غرب آسیا و منطقه خاورمیانه بنشید، اقتدار غذایی از اقتدار نظامی کمتر نیست و با این استراتژی و هدف بزرگ با هم حرکت می‌کنیم.

وزیر  جهاد کشاورزی ادامه داد: اقتدار غذایی برای ما در تامین غذای داخلی و حوزه بین المللی، امنیت ایجاد می‌کند.

ساداتی نژاد با بیان این که قدرت کشاورزی سه ضلع دارد، عنوان کرد: یکی از این اضلاع، کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی به عنوان قانونگذار و ناظر است که در دو سال اخیر طراحی به سمت اقتصاد اقتدار کشاورزی را کلید زد، ما باید به این کمیسیون کمک کنیم تا در مجلس دارای اقتدار و قدرت باشد.

وی افزود: دومین ضلع، وزارت جهاد کشاورزی است که باید در دولت هم دارای قدرت باشد، هیچ چیز با امنیت غذایی قابل مقایسه نیست، تلاش ما این است که در این دوره وزارت جهاد کشاورزی در دولت در کرسی اقتدار قرار گیرد.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به این که ضلع سوم تشکل‌ها هستند، ادامه داد: باید کشاورز، فعال بخش کشاورزی و تولیدکننده دارای قدرت باشد؛ حوزه تشکل‌ها باید قدرتمندتر عمل کند و از پراکندگی خارج شود، تجربه من در کمیسیون کشاورزی مجلس این بود که باید تشکل ها را نظام‌مند کنیم.

وی افزود: حضور ده‌ها تشکل در یک حوزه باعث خُرد شدن اقتدار شده است و در ماده ۸ طرح تقویت امنیت غذایی کشور و رفع موانع تولیدات کشاورزی که امروز در مجلس مصوب شد، برای وحدت تشکل ها بندهایی نوشته شده است.

ساداتی نژاد با بیان این که تولیدکنندگان و تشکل‌ها عنصر قدرت جمهوری اسلامی هستند، گفت: کشاورزی امروز یک بازوی تولید قدرت برای جمهوری اسلامی ایران است.

وی افزود: باید برخی مشکلات را برای همیشه از ریشه حل کنیم و برای این کار به کمک تشکل‌ها نیازمندیم، اگر شما به ما کمک کنید حرف‌ها و شعارهای ما به عمل تبدیل خواهد شد.

وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: باید تکلیف الگوی کشت و کشاورزی قراردادی را در این دوره مشخص کنیم؛ امروز در ماده ۹ طرح تقویت امنیت غذایی کشور و رفع موانع تولیدات کشاورزی، کشاورزی قراردادی تصویب شد.

ورود کود های آلی و زیستی به سبد کودهای یارانه‌ای کشور

در ادامه این نشست، جواد وفابخش معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی اظهار کرد: حوزه زراعت حوزه بنیادی و اسکلت بخش کشاورزی است و گندم بیشتر از بقیه محصولات شاکله بخش کشاورزی محسوب می‌شود.

وی با تاکید بر این که باید از تولید داخل حمایت کنیم، عنوان کرد: در دنیا نهاده و خدمات با هم ارائه می‌شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: ما با جدیت کشاورزی قراردادی را دنبال می‌کنیم.

در ادامه این نشست، کیخسرو چنگلوایی مشاور وزیر و رئیس سازمان حفظ نباتات کشور اظهار کرد: در سال ۳۵ هزار تن آفت کش در کشور مصرف می‌شود که اگر وارد نشود، امکان از دست دادن ۴۰ میلیون تن تولیدات زراعی و باغی وجود دارد و با تامین به موقع حداقل ۳۲ میلیون تن از این خسارت جلوگیری می شود.

وی ادامه داد: تا پایان مرداد سال ۱۴۰۱ از نظر کمیت و تنوع مشکلی در تامین آفت‌کش نخواهیم داشت اما قیمت آن به خاطر تغییر مبنای ارز ترجیحی به نیمایی افزایش یافته است.

چنگلوایی عنوان کرد: در سال گذشته ۲۱ میلیون هکتار مبارزه شیمیایی و ۶ میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار مبارزه بیولوژیک انجام شد.

در ادامه این نشست، حمید رسولی مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی اظهار کرد: سیاست ما پشتیبانی از تولید محصولات کشاورزی با تکیه بر تولیدات داخلی است.

وی افزود: در سال ۹۹ سهم واردات کودهای فسفاته و پتاسه نسبت به کل تدارکات به ۷ درصد رسید و امسال هم این روند ادامه خواهد داشت.

رسولی خاطرنشان کرد: کل تولید فسفات داخلی کشور در دو سال گذشته کمتر از ۵۰ هزار تن بود در حالی که در سال جاری ۳۰ قرارداد داخلی با وزن ۳۰۰ هزار تن تا روز گذشته منعقد کرده‌ایم.

وی افزود: در کنار کودهای شیمیایی، کودهای آلی و زیستی به سبد کودهای یارانه‌ای اضافه شده است.

مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی با بیان این که ما با تشکل ها تعامل مناسبی داریم، تصریح کرد: ۱۰۴ کارخانه بوجاری و انبار ما در اختیار مجموعه بنیاد ملی گندمکاران است.

لازم به ذکر است، دراین نشست رؤسای اتحادیه‌ها و تشکل های زراعی مشکلات، انتقادات و پیشنهادات خود را مطرح کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *