بیشتر غذاهای تایلندی ها به دور ریخته می شود که باعث هدر رفت غذا و آلودگی محیط می گردد. اکنون تایلند در تلاش است تا زباله های خود را مدیریت کند تا به محیط زیست کمترین صدمه وارد آید.
اهداف: این پروژه میخواهد یک مدل عمومی/ خصوصی سازگار با محیط زیست برای دفن زباله ارائه دهد.
مکان ها: این پروژه در ۴ منطقه عمومی اجرا می گردد که پایگاه داده های کشور تایلند بر روی آن نظارت دارد.
سازمان ها: در این پروژه سازمان های کنترل آلودگی، محیط زیست و آژانس توسعه با هم مشارکت دارند.
زمان: پروژه به مدت ۳ سال باید به اتمام برسد.

بودجه: ۳ میلیون یورو
اتلاف مواد غذایی یک مشکل جهانی است سالانه حدود ۱.۳ میلیارد تن غذای خوراکی به صورت زباله دور ریز میشود که تایلند نیز از این مشکل در امان نیست.

به دلیل اینکه مواد غذایی ارزان هستند و سیستم های بازیافت به خوبی عمل نمیکنند معمولا بازیافت زباله بخوبی صورت نمیپذیرد. البته تخمین اعداد دقیق کاری دشوار و ناممکن است اما بنظر می رسد یک پنجم از ۲۵۰۰ تن زباله در جنوب شرقی آسیا توسط دولت و به طور رسمی انجام می گیرد و مابقی تماما غیر رسمی هستند کمبود اطلاعات اجرای سیاست های کاهش تلفات غذایی را دشوار کرده است.
غذای دور ریز شده علاوه بر اتلاف منابع طبیعی که صرف تولید آن شده است برای آب و هوا نیز صدماتی به همراه دارد. زباله های قرار گرفته در محل دفن از خود گاز متان آزاد میکنند همان طور که میدانید متان یک گاز گلخانه ای خطر ناک است که باعث به دام افتادن گرما میگردد.
سازمان ملل متحد می خواد با انجام ۱۷ پروژه توسعه پایدار جهانی، هدر رفت غذایی را تا سال ۲۰۳۰ به نصف کاهش دهد.
اکنون کشور تایلند پیشقدم شده است تا یکی از این پروژه هارا به مرحله عمل برساند.
سازمان محیط زیست و کنترل آلودگی، آژانس توسعه هر سه در تلاشند تا بازیافت زباله را بهبود بخشند تا از انتشار آلودگی و هدر رفت غذا جلوگیری نمایند.

 

منبع

ترجمه: نرگس اسدیان/ کارشناس تولید محتوا

پاسخ به دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند

مطالب پیشنهادی

جدیدترین مطالب