خریداری ۱۰ هزار تن گندم از کشاورزان خوزستانی از آغاز فصل برداشت

سید جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی در سفر به استان خوزستان اظهار کرد: استان خوزستان قطب کشاورزی ایران است و در بحث امنیت غذایی یک ستون پایدار برای مردم محسوب می شود.

وی افزود: خوزستان رتبه اول بسیاری از محصولات کشور است و امسال هم برداشت گندم از این استان شروع شده و بیش از ۱۰ هزار تن گندم تاکنون خریداری شده است و امیدواریم بیش از یک میلیون تن گندم از این استان خریداری شود.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که خوزستان در حوزه کشاورزی برای کشور بسیار حائز اهمیت است، عنوان کرد: در این سفر با توجه به گستردگی استان خوزستان، هدف ما بررسی مسائل و مشکلات عمده در حوزه کشاورزی و تولیدات گیاهی این استان است و سفر ما بیشتر به سمت ایذه، باغ ملک، اندیمشک و دزفول خواهد بود تا بتوانیم مسائل و مشکلات کشاورزان و دامداران را بررسی کنیم و به رفع این مشکلات کمک کنیم.

وی ادامه داد: یکی از مسائلی که در منطقه نیاز به توسعه دارد کشت گلخانه ای است، با توجه به شرایط آبی بخش هایی از استان خوزستان به نظر می رسد ظرفیت ۳۵۰ هکتار در حوزه گلخانه ای می تواند رشد بیشتری داشته باشد.

ساداتی نژاد با اشاره به این که امسال به الگوی کشت نگاه ویژه ای در وزارت جهاد کشاورزی وجود دارد، خاطرنشان کرد: با توجه به این که در قانون بودجه سال ۱۴۰۱، باید در ۶ ماهه اول ابلاغ الگوی کشت انجام شود، یکی از اهداف ما اجرای آن در خوزستان است و امیدواریم بتوانیم در راستای بهبود شرایط کشاورزان و دامداران اقدام کنیم.

وی افزود: خشکسالی موضوع جدی است و سال گذشته با وسعت بسیار بالایی به این بحران دچار شدیم، امسال هم در بخش هایی با خشکسالی مواجه هستیم که در حال اجماع اطلاعات هستیم و امیدواریم یک تصمیم خوب برای خسارت دیدگان خشکسالی در بحث تسهیلات و امهال تسهیلات صورت گیرد.

مقام عالی وزارت در رابطه با توسعه آبیاری نوین در ایتان خوزستان گفت: ما به دلیل تغییرات اقلیمی باید با الگوی کشت به سمتی حرکت کنیم که کمترین خسارت به کشاورزان وارد شود و بتوانیم با منابع آبی که در اختیار داریم پایداری کشت را برای تولید محصولات کم آب بر و سازگار با شرایط فعلی کشور ایجاد کنیم و معیشت و اشتغال پایدار برای کشاورزان رقم بخورد.

پاسخ به دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند

مطالب پیشنهادی

جدیدترین مطالب