خروج کاه و کلش از کرمانشاه ممنوع شد

خروج کاه و کلش از کرمانشاه ممنوع شد

شهرام کرمی با بیان اینکه سال ۱۴۰۰ یکی از کم بارش‌ترین سال‌های یک دهه اخیر است، اظهار کرد: با توجه به شیوه زندگی، کوچ نشینی، دامپروری و نوع معیشت بخشی از جمعیت استان کرمانشاه که تحت تأثیر شرایط اقلیمی بوده کاهش بارندگی‌ها پیامدهایی منفی را برای زندگی آن‌ها به همراه داشته است.

وی افزود: کمبود بارندگی‌ها به شدت میزان پوشش گیاهی و مرتعی مناطق استقرار این جمعیت را کاهش داده تا جایی که طبق آمارها حداقل یک صد و ۲۰ هزار تن تولید علوفه در مراتع و زیر اشکوب جنگل‌های استان کرمانشاه کاهش پیدا کرده که در نهایت می‌تواند به از بین رفتن دامداری و افزایش بی رویه قیمت دام در این استان منتهی شود.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمانشاه گفت: در این راستا حسب گزارش‌های واصله کاه و کلش در سطح این استان با قیمت‌های نامتعارف خریداری شده و از کرمانشاه خارج می‌شود که این موضوع موجب بروز مشکلات متعددی برای دامداران شده است.

وی تاکید کرد: بنابراین تعدادی از افراد غیر بومی از استان‌های دیگر با استفاده از دستگاه‌های مخصوص و ادوات پیشرفته کاه و کلش پس چر مزارع کشاورزی استان را در سطح گسترده و با قیمت‌های نامتعارف خریداری برداشت و با بسته بندی به مقاصد خارج از استان و گاهاً خارج از کشور منتقل کردند.

کرمی گفت: این مسئله باعث شده تا دامپروران استان کرمانشاه برای تعلیف دام‌های خود با کمبود علوفه مواجه شوند و از سوی دیگر این اقدام بالا رفتن قیمت کاه و کاهش تولیدات دامی و افزایش قیمت این محصول و در نهایت نارضایتی عشایر و دامداران استان را به دنبال داشته است، این در حالی است که کرمانشاه به عنوان یکی از قطب‌های کشاورزی و دامپروری در سطح کشور به شمار می‌رود.

وی ادامه داد: با توجه به موارد گفته شده و با توجه به شیوع و همه‌گیری بیماری کرونا که منجر به کاهش نیرو در بخش کشاورزی و دامداری و تغییرات در سیاست‌های صادراتی بسیاری از کشورهای جهان شده و این موضوع در کوتاه مدت منجر به برنامه‌ریزی و هشدار بسیاری از کشورهای منطقه در زمینه‌ی امنیت غذایی شده و از سوی دیگر با در نظر گرفتن وضعیت کنونی قیمت ارز که منجر به ارزش چند برابری قیمت محصولات مختلف کشاورزی در کشورهای همسایه شده است، احتمال قاچاق آن را توسط دلالان و افراد سودجو چند برابر می‌کند.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمانشاه اعلام کرد: بنابراین بنا به تأکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر لزوم حمایت از عشایر به ویژه در مناطق محروم و دستورات رئیس قوه قضائیه مبنی بر لزوم حمایت قرار قانونی از عشایر وبرای صیانت از حقوق عمومی مقرر است تا پایان تابستان سال جاری فرماندهی پلیس راه استان کرمانشاه از هرگونه خروج محموله‌های کاه و کلش به خارج از استان جلوگیری کند.

وی افزود: فرماندهی انتظامی استان کرمانشاه باید به پاسگاه‌ها ابلاغ کند که اقدامات پیشگیرانه لازم را اجرایی کنند.

کرمی بیان کرد: تعاونی‌های عشایری به همراه یازده شرکت تعاونی آمادگی دارند تا نسبت به خرید و ذخیره سازی کاه و کلش مکشوفه با قیمت‌های مصوب اقدام و آن را در اختیار عشایر قرار دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *