جهش تولید محصولات گواهی شده کشاورزی با اجرای ۵ پروژه

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تولید محصولات سالم کشاورزی نیازمند این است که زنجیره تولید این محصولات در کشور به شکل کامل و بی نقصی شکل گیرد.

این کار از طریق ایجاد سامانه دیجیتال برای مدیریت بازیگران این حوزه، ارائه خدمات فنی تولید، ارائه خدمات رهگیری، برند سازی، بازاریابی و غیره انجام شدنی است و می تواند شرایط برای تولید مستمر و بهینه محصولات سالم کشاورزی را فراهم کند.

تولید محصولات سالم کشاورزی به معنای تامین امنیت غذایی در کشور است که این هدف مهم و راهبردی در کشور به عنوان یک سیاست ملی در دستگاه‌ها و نهادهای متولی در حال پیگیری است. ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم به عنوان یکی از حامیان این کار با کمک شرکت های دانش بنیان در تلاش است تا این هدف را در کشور پیاده‌سازی کند.

یکی از اقدامات انجام شده در این زمینه اجرای ۵ پروژه ملی برای ارتقای تولید محصولات گواهی شده کشاورزی است. پروژه‌هایی چون «استقرار پلتفرم زنجیره تولید محصولات سالم کشاورزی»، «برنامه رتبه بندی محصولات اساسی کشاورزی (گندم)»، «برنامه رتبه بندی محصولات اساسی کشاورزی (ذرت)»، «برنامه رتبه بندی محصولات اساسی کشاورزی (محصولات صیفی)»، «برنامه رتبه بندی محصولات اساسی کشاورزی (میوه‌ها)».

طرح‌هایی که با افزایش تاب آوری ملی و جهش تولید در اقلام اساسی و مهم کشاورزی می تواند نقش بسزایی در رونق دادن به این صنعت مادر و مهم در کشور داشته باشد. صنعتی که بسیاری از بخش های اقتصاد را به صورت محلی و بین المللی تحت تأثیر قرار می دهد و عرصه‌ای است که نیاز بشر به آن دایمی و مستمر است و در سال‌های اخیر اهمیت تامین امنیت غذایی و وامداری آن به صنعت کشاورزی بیشتر خودنمایی می‌کند.

پاسخ به دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند

مطالب پیشنهادی

جدیدترین مطالب