Skip to content

تولید ۵۰ درصد میوه های گرمسیری مورد نیاز کشور در سواحل مکران

  تولید ۵۰ درصد میوه های گرمسیری مورد نیاز کشور در سواحل مکران

  به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، مدیر طرح‌های ویژه معاونت امور باغبانی با اعلام این مطلب پیش بینی کرد که با برنامه ریزی های انجام شده و در صورت فراهم شدن زیرساخت‌ها در اراضی مستعد کشت در سواحل مکران، بیش از ۵۰ درصد نیاز مردم به مصرف چهار میوه گرمسیری موز، نارگیل، انبه و آناناس در برنامه هفتم توسعه در کشور تولید شود.

  شاهین رستم پور با اشاره به خروج سالانه ۴۵۰ میلیون دلار ارز بابت واردات موز و حدود ۱۰۰ میلیون دلار برای واردات سایر محصولات گرمسیری به کشور گفت: با احداث باغات میوه‌های گرمسیری در سواحل مکران، تنها در زمینه موز سالانه حداقل بیش از ۲۰۰ میلیون دلار صرفه جویی ارزی طی برنامه هفتم توسعه خواهیم داشت.

  وی، توسعه کشت محصولات گرمسیری را از سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی در بخش باغبانی عنوان کرد و اظهار داشت: سیاست کلان وزارتخانه این است که از ظرفیت بالقوه سواحل مکران در تولید میوه‌های گرمسیری استفاده کند.

  مشاور معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی افزود: ما در سواحل مکران، اراضی بسیار مستعد، اقلیم و رطوبت مناسب برای کشت محصولات گرمسیری داریم، اما مشکل اصلی در این مناطق کمبود آب شیرین است.

  وی، خرید و نصب دستگاه‌های آب شیرین کن را برای استفاده از آب دریا به منظور آبیاری باغات ضروری خواند و گفت: در سواحل مکران، اراضی مستعد و مناسب را شناسایی، مطالعه و مشخص کرده ایم و شرکت‌های بزرگ سرمایه گذاری علاقه مند به توسعه کشت و تولید محصولات گرمسیری می‌توانند با سرمایه‌های خود، دستگاه‌های آب شیرین کن را خریداری و نصب کرده و آب مورد نیاز اراضی باغی را فراهم کنند.

  رستم پور اذعان داشت: در یکی از مناطق سواحل مکران بین کنارک و چابهار، پنج شرکت سرمایه گذاری که متقاضی فعالیت در کشت محصولات باغی گرمسیری هستند، کارهای زیرساختی را انجام داده و قرارداد اولیه برای خرید دستگاه‌های آب شیرین کن را با شرکت‌های داخلی و خارجی منعقد کرده اند.

  وی گفت: هدف ما این است که همراه با توسعه کشت و احداث باغات و اجرای طرح‌ها، از دانش و فناوری‌های جدید دنیا به ویژه در سواحل مکران استفاده کنیم.

  مدیر طرح‌های ویژه معاونت امور باغبانی ادامه داد: سیاست معاونت امور باغبانی بر این است که از طریق دستگاه‌های آب شیرین کن که با تکنولوژی‌های جدید انرژی کمتری مصرف می‌کنند و همچنین با استفاده از پوشش‌ها و سایبان‌های باغبانی مناسب و استاندارد، عملکرد تولید در واحد سطح در باغات احداثی در سواحل مکران افزایش یابد و علاوه بر آن تنش‌های محیطی به حداقل برسد و در مصرف آب صرفه جویی شود.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *