Skip to content

ترویج، حلقه گمشده ارتباط بین اندیشمندان و بهره برداران است

  ترویج، حلقه گمشده ارتباط بین اندیشمندان و بهره برداران است

   

  به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، کامبیز بازرگان در هشتمین کنگره ملی علوم ترویج و آموزش کشاورزی، منابع طبیعی و محیط‌زیست پایدار که به صورت مجازی برگزار شد با اشاره به برخی مشکلات بخش کشاورزی، گفت: متوسط عملکرد گندم در کشور ۴ تن در هکتار است، این در حالی است که کشاورزان نمونه عملکرد ۱۲ تنی در هر هکتار دارند؛ البته در سایر محصولات مانند سیب، انار و غیره نیز تفاوت فاحش بین میانگین عملکرد و عملکرد حداکثری کشاورزان نمونه وجود دارد.

  رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، فرسایش خاک را نیز از دیگر مشکلات بخش کشاورزی عنوان کرد و افزود: در حفظ منابع پایدار تولید، عملکرد در هکتار محصولات و درآمد کشاورزان باید بیشتر تلاش شود.

  وی، بیان کرد: اگرچه تلاش‌هایی در این خصوص انجام‌شده و در سال‌های اخیر افزایش عملکرد در هکتار در تولید محصولات کشاورزی را شاهد بوده‌ایم اما در مقایسه با کشورهای مشابه، کشاورزان ما در برخی از حوزه‌ها باید پیشرفت کنند.

  بازرگان درباره علت عدم پیشرفت کشاورزان در برخی از حوزه‌های کشاورزی، گفت: بررسی در دانشگاه‌ها نشان می‌دهد که در دانش کشاورزی مشکلی نداریم و متوسطه دانش ما از نظر دانش فارغ‌التحصیلان، ظرفیت دانشگاهی و اساتید پاسخگو است و با شاخص‌های مدنظر دنیا نیز قابل مقایسه است.

  معاون وزیر جهاد کشاورزی، حلقه گم‌شده ارتباط بین اندیشمندان و بهره‌برداران را ترویج عنوان کرد و یادآور شد: حلقه انتقال دانش بسیار مهم است و باید به آن اهمیت داده شود.

  وی با تأکید بر اینکه نفوذ دانش در بخش کشاورزی پیچیدگی خود را دارد، تصریح کرد: دیر بازده بودن دانش در بخش کشاورزی، شرایط زندگی، وضعیت اجتماعی- اقتصادی کشاورزان بخش دیگری از مشکلات حوزه کشاورزی در نفوذ دانش است.

  رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با اشاره به شکاف بین دانش و بهره‌برداران، گفت: در دنیا ساختار تحقیقات از نظام تحقیقات ملی به تحقیقات نوآوری رسیده است و دیواری بین مروج، محقق، مدیر و ذی‌نفعان و بهره‌برداران وجود ندارد.

  وی با بیان اینکه در نظام نوآوری محوریت را با متخصص ترویج می‌دانند، افزود: وظیفه اصلی وزارت جهاد کشاورزی ترویج، نوآوری و انتقال دانش به بهره‌برداران است و به نظر می‌رسد فعالیت‌های زیادی در این بخش امکان انجام شدن دارد.

  بازرگان با بیان اینکه شرایط اقتصادی عوض‌شده و معیارهای لحاظ شده برای تولید محصولات کشاورزی تغییر یافته است، گفت: لزوم ارتقای کشاورزی دانش‌بنیان بیشتر شده و یکی از حلقه‌های گم‌شده این موضوع ترویج است؛ باید به این موضوع و جایگاه آن در سازمان‌های مختلف اهمیت بیشتری داده شود.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *