برگزاری نشست مشترک شرکت مدیریت منابع آب ایران و کانون جهادگران جهاد سازندگی

در نشست مشترک شرکت مدیریت منابع آب ایران و کانون جهادگران جهاد سازندگی ، ظرفیت‌ها، پتانسیل‌ها و توانمندی‌های کانون جهادگران جهادسازندگی و همچنین اقدامات، راهکارها و انتظارات شرکت مادر تخصصی مدیریت منابع آب ایران مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
در این جلسه که روز سه‌شنبه ۲۵ آذر در ساختمان مرکزی منابع آب با حضور دکتر محمد تقی امانپور مدیرعامل کانون جهادگران جهادسازندگی، مهندس رسولیها معاون وزیر نیرو و همچنین تعدادی از مسئولان مرتبط با حفاظت از منابع آب زیرزمینی و مدیر کارگروه آبخیزداری کانون جهادگران تشکیل شد.

بر همین اساس ابتدا مهندس رسولیها طی سخنانی انتظارات مورد نظر را برای همکاری دو جانبه از جمله تقویت نظارت بر اجرای سامانه‌های نوین آبیاری و اجرای طرح‌های آبخیزداری به منظور اثربخشی آنها بر تعادل بخشی آبخوان‌ها، نظارت بر الگو و سطوح زیر کشت چاه‌های کشاورزی متناسب با آب قابل برنامه‌ریزی، ایجاد، تقویت و استقرار نظام مدیریت مشارکتی منابع آب زیرزمینی و بهره‌برداران ، ترویج و آموزش روستاییان و کمک به بسترسازی فرهنگی و ارتقاء آگاهی‌های عمومی برای اجرایی شدن تکالیف را مطرح کرد.

در ادامه دکتر امانپور مدیر عامل و عضو شورای مرکزی کانون جهادگران ضمن اشاره به اقصاد آب با ارائۀ گزارش کاملی از دستاوردها و تجربیات موفق جهادسازندگی در حوزۀ آب و خاک و آبخیزداری و آبخوانداری بر وجود الگوهای موفقی که چاره‌ساز بحران افت سفره‌ها باشد تأکید نمودند. از جمله این دستاوردها امکان مدیریت بهینۀ نزولات و جلوگیری از تبخیر بی‌رویه و تولید آب جدید، و افزایش راندمان آبیاری کشاورزی از ۴۵ به ۸۵ درصد، استفاده از آب‌های غیرمتعارف و استفاده از منابع گیاهی و جانوری مقاوم و پُرمحصول و همچنین چگونگی افزایش سطح مکانیزاسیون کشاورزی و رویکرد توسعۀ تولیدات گلخانه‌ای و صنعتی که مصرف بسیار کمی نسبت به تولید در مزارع دارد تأکیدکرد.

امانپور همچنین پیشنهاد کرد با توجه به قابلیت اعتماد مردم به کانون جهادگران جهادسازندگی با تشکیل کارگروهی فعال، فعالیت کارگروه آبخیزداری کانون که مستندسازی و تجربیات موفق تغذیۀ سفره‌های زیرزمینی را در دستور کار دارد مورد توجه قرارگیرد. وی همچنین بر امکان‌پذیری همکاری فعال کانون در تحقق اهداف طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی تأکید کرد.

در این جلسه همچنین بر امکان‌پذیری انجام پروژه‌هایی که بتواند اهداف مذکور را پوشش دهد با اولویت حوزه کرخه تأکید و مقرر شد این جلسات تا اخذ نتیجۀ مطلوب ادامه یابد.

پاسخ به دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند

مطالب پیشنهادی

جدیدترین مطالب