Skip to content

افزایش صادرات در بخش کشاورزی

  افزایش صادرات در بخش کشاورزی

  معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار مازندران گفت: هدفگذاری کشاورزی در استان، کاربردی کردن تحقیقات و پژوهش درمراحل کاشت تا مصرف و افزایش حجم صادرات محصولات کشاورزی است.

  حسین خیریانپور عصر پنجشنبه در شورای تحقیقات کشاورزی مازندران درمحل مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران در شهرستان آمل افزود: تردیدی نیست که مازاد استان و کشور درتولید محصولات کشاورزی باید صادر شود وازاین ظرفیت‌ها باید برای جهش تولید کشور به خوبی مدیریت و استفاده کرد.
  وی افزود: باید هم از نظر کمی و کیفی افزایش تولید و صادرات ایجاد شود و بهترین راه آن هم تولید است.
  معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار مازندران با بیان اینکه در حوزه باغبانی، شناسایی ارقام جدید مرکبات، دربخش دام، برای تأمین و افزایش تولید شیر و گوشت باید به سمت اصلاح نژاد دام پیش رفت که دراین زمینه مواردهای جدید شناسایی وحتی سرمایه گذاری‌های خوبی نیز درحال انجام هست.
  خیریانپور، تهیه بذرهای جدید درتولید محصولات کشاورزی را یکی دیگر از موارد مهم در جهش تولید استان دانست وگفت، کمیت و کیفیت محصولات بسیار مهم است و باید با همراهی اداره کل استاندارد درحوزه کشاورزی به دستاوردهای خوبی رسید.
  وی، تجاری سازی واقتصادی کردن زندگی در روستا به منظور حفظ بسترهای کشاورزی و جلوگیری از مهاجرت روستا به شهر دانست وتاکید کرد، استفاده از تکنولوژی‌های جدید برای کارکرد و ارتقا کیفیت و نیز بکارگیری شرکت‌های دانش بنیان درهمه مراحل تولید تا زنجیره مصرف محصولات کشاورزی باید مورد توجه جدی قرار گیرد.
  اختصاص ۱۱۰ میلیارد ریال برای خرید ماشین آلات نشاء کاری
  معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار مازندران دربخش دیگری با بیان اینکه استفاده از فناوری‌های جدید چه درمرحله تولید وچه برداشت و تجارت الکترونیک باید هدف گذاری شود، گفت: باید درکوتاه ترین زمان جهش تولید را دراستان داشته باشیم و فرصت سوزی دراین بخش هیچ توجیه ندارد.
  خیریان پور افزود: امسال با پرداخت ۱۱۰ میلیارد ریال اعتبار برای خرید دستگاه‌های ماشین آلات نشاء کار برای کشت برنج، ضریب کشت این محصول از ۵۵ هزار هکتار پارسال به حدود ۱۰۰ هزار هکتار در سال زراعی جدید افزایش یافت.
  الزام بسته بندی وبرندسازی محصولات کشاورزی
  معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار مازندران در بخش دیگری ایجاد پایانه‌های صادراتی محصولات کشاورزی در استان را گامی ارزشمند در راستای ارزش گذاری تولیدات استان در مسیر صادرات آن دانست وگفت: پایانه برنج در آمل، مرکبات در جویبار، گل وگیاه در عباس آباد و محصولات شیلاتی در جویبار به عنوان ظرفیت‌های مهم مازندران برای عرضه بیشتر محصولات کشاورزی دربازارهای هدف خارجی شده است.
  خیریان پور در پیشنهادی در خصوص واردات برنج نیز گفت، متأسفانه اکنون وارد برنج سفید به کشور باعث خسارت جبران ناپذیری شده است، اما با توجه به وجود بیش از ۹۰۰ کارخانه شالیکوبی که عمدتاً درزمان برداشت برنج فعالیت و حداقل ۶ ماه از سال بیکار هستند، می‌توان با واردات شالی علاوه بر چرخه فعالیت اقتصادی زمینه صادرات این محصول را نیز از کشورمان فراهم کرد.
  وی با بیان اینکه بسته بندی مناسب ونیز برند سازی برنج اکنون به عنوان یک اصل مهم صادراتی اکنون به صورت ویژه وقابل قبول در مرکزبین المللی تجارت وپایانه صادراتی برنج ایران درشهرستان آمل انجام می‌شود، باید مورد توجه وتاکید دیگرواحدهای تولیدی استان نیز قرارگیرد.
  معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار مازندران یادآور شد، گیاهان دارویی مازندران یکی دیگر از ظرفیت‌های بالای استان دربحث صادرات است که مورد توجه مصرف کنندگان درخارج از کشور است وبازارهای خاص خود را دارد که نیاز هست دراستان به این بخش بیشتر توجه شود.

  2 thoughts on “افزایش صادرات در بخش کشاورزی”

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *