Skip to content

استفاده از محصول زیست‌سازگار برای حذف مگس میوه

  استفاده از محصول زیست‌سازگار برای حذف مگس میوه

  به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سینا احمدیه راد، مدیر عامل و مدیر تولید شرکت کیمیاسبزآور، پیاده‌سازی روش‌های سازگار با محیط زیست و غیر آسیب‌رسان را در حالی که پایداری بالایی داشته باشند، راه‌کار مبارزه با آفت‌ها می‌داند و ادامه می‌دهد: کاربرد بیش از اندازه و بی حساب سموم و نهاده‌های پرخطر شیمیایی در کشاورزی آسیب‌ زیادی به طبیعت وارد کرده است.

  از میان بردن آفات با محصول زیستی

  این فعال فناور، راه‌کار مبارزه با آفت‌ها را استفاده از آفت‌کش‌های سازگار با طبیعت می‌داند و می‌گوید: باقیمانده این سموم در محصولات و طبیعت، پیامدهای زیان‌بار زیست محیطی، بهداشتی و اقتصادی مانند افزایش بیماری‌های خاص، از دست دادن بازارهای صادراتی، مقاومت آفات نسبت به سموم و کاهش عوامل مفید زیستی و تخریب محیط زیست را به دنبال دارد.

  اما برای این معضل چه راه‌کاری وجود دارد؟ آن‌طور که این فعال حوزه آفت‌کش‌ و کودهای زیستی عنوان می‌کند، استفاده از روش‌های غیر مهاجم و جایگزینی سموم پرخطر شیمیایی با آفت‌کش‌های کم زیان و انتخابی که با محیط زیست سازگار باشند، راه‌کار این موضوع است.

  جذب مگس‌های میوه با راه‌کاری سازگار با محیط زیست

  در همین راستا، آفت‌کش مگس میوه که یکی از نیازهای راهبردی کشور در حوزه کشاورزی به شمار می‌رود، با حمایت مرکز طرح‌های کلان ملی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و یک شرکت دانش‌بنیان، تولید شد و به شکلی سازگار با محیط زیست این نیاز را برطرف کرد.

  به گفته مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان کیمیا سبزآور، تولید مایع جلب‌کننده مگس میوه که یکی از آسیب‌رسان‌ترین آفات باغی و کشاورزی است از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مورد حمایت قرار گرفت.

  مدیرعامل شرکت کیمیا سبزآور، محصول مدلور، ادامه می‌دهد: یک ترکیب جدید حاوی نمک‌های آلومینیوم و پروتئین هیدرولیزات است که برای پایش جمعیت و شکار انبوه هر دو جنس نر و ماده مگس‌های میوه به ویژه مگس مدیترانه، مگس زیتون، مگس گیلاس و مگس خربزه  استفاده قرار می‌گیرد.

  اما این محصول، نسبت به سایر فرآورده‌های آفت‌کش موجود در بازار مزایایی دارد که احمدیه راد عنوان می‌کند، هزینه استفاده از مدلور بسیار کمتر از پروتئین و سایر جلب‌کننده‌ها است ضمن آن‌که برای پرندگان، آبزیان و حشرات مفید بی خطر بوده و در طبیعت به سادگی تجزیه و جذب خاک می‌شود.

  به گفته این فعال فناور، آزمایشات نشان می‌دهد مایع مدلور دوام بالایی برای جذب حشرات دارد و حداقل دو هفته ماندگار است، در حالی‌که مقدار اندکی از آن استفاده می‌شود.

  این فعال فناور، تولید انواع آفت‌کش ارگانیک در کنار تولید کودهای آلی و گیاهی را از تولیدات کیمیا سبزآور عنوان می‌کند و می‌گوید: علاوه بر محصولات یادشده، تولید مواد ضد عفونی کننده در کشاورزی و حشره‌کش‌های خانگی از دیگر تولیدات این شرکت دانش‌بنیان به شمار می‌رود که با کیفیت و خدمات فنی مناسب با استقبال کشاورزان، شرکت های کشت و صنعت علاقه‌مندان به تولید محصولات سالم و ارگانیک قرار گرفت.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *