دبیر پدافند غیر عامل سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی:
اجرای صحیح پدافند غیرعامل کشاورزی مصداق بارز اقتصاد مقاومتی است
دبیر پدافند غیرعامل جهاد کشاورزی استان مرکزی گفت: سازوکار پدافند غیرعامل نقش مهمی در امنیت غذایی و استقلال کشور دارد و اجرای صحیح پدافند غیر عامل کشاورزی مصداق بارز اقتصاد مقاومتی است.

محمد زاهدی در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص اهمیت و ضرورت پدافند غیرعامل در حوزه کشاورزی اظهار کرد: در کشاورزی با تولیدات دامی و گیاهی مواجه هستیم که ممکن است تحت تأثیر عوامل شیمیایی و زیستی قرار گیرند که در اینجا نقش پدافند غیرعامل در مقابله با این تهدیدات بسیار حائز اهمیت است.

وی ادامه داد: منظور از پدافند غیر عامل کشاورزی پیش‌بینی، انجام اقدامات پیشگیرانه با هدف کاهش میزان خسارات و تلفات احتمالی ناشی از تهدیدات (غیر زیستی و زیستی) و افزایش آستانه آسیب پذیری بخش کشاورزی است.

دبیر پدافند غیرعامل سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی گفت: با توجه به چالش‌های مهم بخش کشاورزی از جمله فرسایش خاک، مدیریت منابع آب، انواع آفات و بیماری‌های محصولات زراعی و باغی، آلودگی منابع آبی و خاک، استفاده بی رویه از سموم آفت کش و… می‌توان گفت سلسله اقدامات پدافند غیرعامل، از جایگاه بالایی برخوردار است.

آبزی پروری‌ها و مرغ داری‌ها شدیداً به نیروی برق وابسته هستند

زاهدی بیان کرد: در بحث آبزی پروری‌ها و مرغ داری‌ها باید گفت به شدت به نیروی برق وابسته هستند تا تجهیزات آنها به خوبی کار کند حال اگر از این حیث آسیب ببینند تولیدات از بین خواهد رفت و باید مجهز به ژنراتورهای مستقل از برق باشند که با سوخت دیزلی کار می‌کنند تا بتوانند ظرف ۴۸ ساعت و یک هفته برق آن را تأمین کنند که خوشبختانه بالای ۹۰ درصد از این واحدهای تولیدی به این ژنراتورها مجهز هستند بنابراین پدافند غیر عامل می‌تواند با تهدیدات دشمن در این حوزه مقابله کند.

وی گفت: در یک سال گذشته کارگروه بخش کشاورزی استان سعی کرده با برگزاری رزمایش‌ها و تهیه سناریوها بر آمادگی کشاورزان و تولیدکنندگان در مواجهه با تهدیدات زیستی بیفزاید. فعالیت‌هایی که در کارگروه کشاورزی با همکاری تولیدکنندگان مانند تولید محصولات انجام می‌شود که بیشتر از نیاز جامعه استان است، پایداری ما را بالا می‌برد.

یکی از مسائل مهم پدافند غیر عامل افزایش میزان بهره‌وری بهره‌برداران است

دبیر پدافند غیر عامل سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی یکی از مسائل مهم پدافند غیر عامل در بحث امنیت غذایی را افزایش میزان بهره‌وری بهره‌برداران عنوان کرد و افزود: تولیدکنندگان برای دستیابی به این مهم باید صرفه‌جویی‌های لازم را انجام دهند چرا که در شرایط تحریم از لحاظ کودهای شیمیایی و مواد اولیه سموم مانند قرار داریم و با صرفه‌جویی در مصرف منابع ضریب تاب‌آوری بالا می‌رود.

زاهدی به اقدامات انجام شده در کارگروه پدافند غیرعامل جهاد کشاورزی استان از جمله برگزاری ۹ جلسه با حضور اعضای کارگروه، تدوین سناریو در فعالیت‌های آبزی پروری و انجام رزمایش، شناسایی نقاط آسیب پذیر و مقابله با آن، برگزاری رزمایش طیور عمومی بر علیه نیوکاسل، برگزاری مبارزه با بیماری مشمشه و راه‌های پیشگیری از آن، بازدید و بهره برداری از خط تولید کیت الایزای جذب یونی در مؤسسه تحقیقات و سرم سازی رازی اراک، برگزاری کارگاه آموزشی اصول و مبانی سناریو نویسی در پدافند غیر عامل و… اشاره کرد.

به گفته وی باید با برنامه‌ریزی مدون برای کشاورزان و بهره برداران استان، ساز و کار پدافند غیرعامل در این بخش را به دلیل نقش بسیار مهم در امنیت غذایی، استقلال، خودکفایی و اقتصاد مقاومتی به طور جدی پیگیری و اجرایی کرد و به عبارت دیگر، اجرای صحیح پدافند غیر عامل کشاورزی می‌تواند مصداق بارز اقتصاد مقاومتی در حوزه کشاورزی استان باشد.

پاسخ به دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند

مطالب پیشنهادی

جدیدترین مطالب