خانه » کودهای مایع Liquid Fertilizer را بیشتر بشناسیم

کودهای مایع Liquid Fertilizer را بیشتر بشناسیم

کودهای مایع

همانطور که می دانید یکی از روش­های تامین عناصر مغذی برای گیاهان استفاده از کودهای مایع است. کشاورز با استفاده از کودهای مایع سعی در بالا بردن عملکرد و در عین حال افزایش کیفیت محصول را دارد. کودهای مایع مشابه کودهای پودری برای درختان میوه، مرکبات، فضای سبز، گیاهان زراعی، زینتی، سبزیجات و… قابل استفاده هستند.

این کودها غلظت بالایی دارند و برای استفاده باید آنها را رقیق کرد. میزان درصد عناصر بر روی برچسب اطلاعات بسته بندی کود  ثبت می گردد. این کودها به دو دسته تک عنصری (حاوی یک عنصر) و چند عنصری ( محتوی چندین عنصر مغذی) تقسیم می شوند در تقسیم بندی دیگر می توان کودهای مایع را در دو دسته ماکرومغذی و میکرومغذی جای داد.

می توان به  کودهای پایه عناصر میکرو، ترکیبات آنزیمی، اسیدآمینه و… اضافه کرد. همچنین کودهایی نظیر کود پتاسیم مایع می توانند حاوی عناصر ماکرومغذی ازت، فسفر، پتاسیم، عناصر ریز مغذی مانند منگنز، روی، آهن و اسیدفولیک، اسیدهیومیک و … باشند.

کودهای مایع می توانند دارای عناصر پرمصرف و یا کم مصرف مورد نیاز گیاه باشند این کودها هم از راه ریشه و هم از راه برگی قابلیت جذب شدن دارند.

مزایای استفاده از کودهای مایع چیست؟

  1. کودهای مایع معمولا از هر دو روش خاک مصرف و برگپاش قابل استفاده هستند و آنها را می توان برای تمام گیاهان به کار برد.
  2. جذب آنها سریعتر از انواع کودهای حیوانی و سبز است. همچنین محلولپاشی آنها می تواند سرعت جذب را بالاتر برد.
  3. کودهای مایع از طریق سیستم های گلخانه ای و هیدروپونیک به راحتی مورد استفاده قرارمی گیرند.
  4. یکی از معایب استفاده از کود دامی آلودگی با بذر علف­های هرز و یا آلودگی های انگلی، میکروبی و بیولوژیکی است که این مشکل به هیچ وجه وجود ندارد.
  5. کودهای مایع اصولا قابلیت اختلاط با سموم و یا کودهای دیگر را دارند ( البته بهتر است با توصیه کارشناس انجام شود)

خرید کودهای مایع

معایب کودهای مایع

در کنار محسنات ذکر شده برای کودهای مایع یک سری معایب نیز می توان برای آنها نام برد البته هر محصولی در کنارمزایایی که دارد قطعا دارای یک یا چند مورد کاستی نیز هست که این به معنی بد بودن آن نخواهد بود.

  1. ماندگاری و تاریخ انقضای این کود نسبت به کودهای خشک کمتر است. اگر مدتی بدون مصرف بمانند دچار زوال و فساد خواهند شد.
  2. کودهای مایع در صورت عدم بسته بندی محکم و مناسب میتوانند با مشکل نشت و ریزش روبرو شوند که این موضوع در حمل ونقل و انبار داری ممکن است ایجاد مشکل نماید پس در نتیجه حمل و نقل این کود باید با دقت بیشتری انجام گیرد. البته در بسته بندی های شرکت های معتبر ، به دلیل استفاده از بسته بندی های استاندارد بروز چنین مشکلاتی را کمتر شاهد هستیم.

فروش کود مایع

نحوه مصرف کودهای مایع

شاید بهترین روش استفاده از این نوع کودها محلولپاشی برگی یا همان اسپری باشد. برای آماده سازی محلول کود ابتدا حجم مورد نیاز خود را مشخص نمایید سپس با مقدار مناسب آب مخلوط نمایید تا به حجم مورد نظر خود برسد.

معمولا بر روی برچسب ها نحوه و میزان مصرف کود مشخص گردیده است اگر تمایل دارید فقط بخشی از کود را استفاده کنید با یک محاسبه ساده مقدار آب مورد نیاز برای مقدار کود مورد نظر خود را محاسبه کنید. بعنوان مثال اگر یک لیتر کود باید در هزار لیتر آب حل شود اما شما فقط به ده میلی لیتر از کود نیاز دارید باید حجم آب شما یک لیتر باشد.

برای دانستن حجم مایع می توانید از ظروف مدرج استفاده کنید در صورتیکه ظروف مدرج در اختیار ندارید برای راحتی کار می توانید از یک ترازوی دقیق کمک بگیرید برای این کار باید با واحدهای وزن که گرم و کیلوگرم است محاسبات خود را انجام دهید. معمولا مقدار مصرف کودهای مایع یک تا دو در هزار است که یعنی شما باید یک یا دو واحد از کود را در هزار لیتر آب حل کنید.

بطور تقریبی و با اندکی خطای قابل چشم پوشی می توانید یک سیسی از مایع را معادل یک گرم در نظر بگیرید ( هر یک میلی لیتر یک CC است). در به حجم رساندن کودهای مایع دقت کافی را به خرج دهید چراکه استفاده بیش از حد از کود می تواند موجب گیاهسوزی و مسمومیت گردد. این نوع کود را می توان در سیستم آبیاری قطره­­ای، بصورت خاک مصرف، محلولپاشی برگی و محلول در آبکشت استفاده نمود.

در مصارف خانگی از آبپاش و در مساحت های بزرگتر از ماشینهای اسپری کننده برای محلولپاشی کودمایع استفاده می گردد. برای استفاده دقیق تر می توانید با یک متخصص ماهر در امور کشاورزی و یا تغذیه گیاهی مشورت کنید تا راهنمایی های لازم را دریافت نمایید.

فروش کود های مایع میکرولایز

برای خرید کودهای مایع ( آهن، میکرو گلد، نیتروژن،کلسیم، کلسیم بر، پتاسیم، سیلسیم و بعضی اقلام کود تخصصی) می توانید با شماره تلفن شرکت رگبرگ مهرپاسارگاد تماس حاصل نمایید تا ضمن دریافت اطلاعات کودی از مشاوره اختصاصی نیز بهره مند گردید.

در عین حال کارشناسان شرکت برنامه تغذیه ­ای مختص به محصول شما را در اختیارتان خواهند گذاشت. کودهای مایع میکرولایز با بسته بندی های استاندارد، تجزیه ضمانت شده و کیفیت خوب تولید می گردند.

 

بازنویسی: نرگس اسدیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *