خانه » آبیاری زمین‌های کشاورزی هوشمند می‌شود

آبیاری زمین‌های کشاورزی هوشمند می‌شود

 

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با بیان این که هیچ دولتی به اندازه دولت تدبیر و امید در بخش آب سرمایه گذاری نکرده است، اعلام کرد: هوشمندسازی پروژه های آبیاری برای افزایش بهره وری در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم علی‌مراد اکبری اظهار کرد: تا پایان سال جاری 120 هزار هکتار از اراضی تحت پوشش طرح شبکه های فرعی آبیاری و زهکشی غرب و شمال غرب کشور در صورت تامین اعتبار به بهره برداری می رسد.

اکبری، اعتبار طرح توسعه سامانه های نوین آبیاری در سال جاری را بالغ بر 2 هزار میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: از این میزان اعتبار، 100 میلیون یورو از محل صندوق توسعه ملی تامین شده است.
وی گفت: در سال جاری تا کنون 32 هکتار از اراضی کشور به سامانه های نوین آبیاری تجهیز شده اند و 132 هزار هکتار آن نیز در حال اجرا است.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با بیان این که بیش از 95 درصد تجهیزات و لوازم آبیاری طرح های آب و خاک تولید داخل است، تصریح کرد: هوشمندسازی پروژه های آبیاری برای افزایش بهره وری در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی قرار دارد.
اکبری یا اشاره به این که طرح احیا و مرمت قنوات امسال 140 میلیارد تومان اعتبار دارد، یادآور شد: این میزان اعتبار نسبت به پنج سال گذشته رشد 14برابری داشته است.
معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با بیان این که هیچ دولتی به اندازه دولت تدبیر و امید در بخش آب سرمایه گذاری نکرده است، اعلام کرد: در دولت تدبیر و امید و از محل صندوق توسعه ملی حدود 12 میلیارد دلار در بخش آب سرمایه گذاری شده است.
اکبری یادآوری کرد: قبل از انقلاب میزان اجرای طرح  آبیاری تحت فشار 38 هزار هکتار و شبکه های آبیاری و زهکشی حدود 120 هزار هزار هکتار بوده که در حال حاضر وسعت اجرای طرح آبیاری تحت فشار به 2 میلیون و 400 هزار هکتار و شبکه های آبیاری و زهکشی به یک میلیون و 600هزار هکتار رسیده است.
معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به این که سال 92 راندمان آبیاری در کشور 39 درصد بوده است، گفت: با اجرای طرح های آب و خاک و سایر عملیات به‌زراعی، هم اکنون راندمان آبیاری به 45 درصد رسیده است و بهره وری آب از 920 گرم به 1450 گرم ماده خشک به ازای مصرف یک متر مکعب آب رسیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *