کود آهن؛ نشانه های کمبود، میزان و نحوه مصرف؛ بررسی انواع موجود در بازار

کود اهن

اهمیت آهن در گیاهان

آهن به عنوان مهمترین میکرو مغذی (ریز مغذی یا عنصر کم مصرف) مورد نیاز گیاهان از طریق کودهای حاوی “آهن” نظیر سولفات آهن یا کود کلات آهن مورد استفاده کشاورزان و باغداران قرار می گیرد و باعث تشکیل سبزینگی در گیاهان می شود. 

عنصر این ماده با عدد اتمی ۲۶ و نماد شیمیایی Fe در جدول مندلیف معرفی شده است.

بر اساس گزارش های منشر شده، باغات میوه کشور اغلب دچار کمبود آهن  هستند. در اغلب مناطقی که بارندگی سالیانه در آنها کمتر از ۵۰۰ میلی متر باشد، زمین های کشاورزی  دچار کمبود بعضا شدید عناصری مانند روی، مس، منگنز و آهن می شوند.از طرفی حلالیت پایین کانی های حاوی آهن و مس منجر به کمبود آهن و مس در خاک می شود.

استفاده از کود آهن یکی از عوامل مهم در افزایش محصول باغات است؛ به طوری که مزایای کود آهن برای مرکبات بسیار چشمگیر است.

عوامل ایجاد فقر آهن

به دلیل وجود بیش از حد بی کربنات در خاک، در خاک های فشرده و خاک های تحت آبیاری سنگین میزان دی اکسید کربن بالا می رود. از طرفی حضور آهک در خاک نیز از دیگر عوامل افزایش بی کربنات است. بی کربنات خاصیت بافری دارد و از کاهش اسیدیته اطراف محیط ریشه جلوگیری می کند. می دانید که قلیایی بودن خاک از دلایل مهم عدم جذب آهن توسط گیاه است.

چاه های عمیق نیز میزان بی کربنات بالایی دارند. یکی از راه های مقابله با این گونه آب ها هوادهی از طریق چاه است. راه دیگر کنترل PH آب و خاک با استفاده از اسیدسولفوریک است که البته به دلیل خطراتی که می تواند برای بافت خاک داشته باشد باید تحت توصیه و نظارت کارشناس باشد.

ضمنا کود سولفات آمونیوم در خاک به اسید سولفوریک تبدیل می گردد. بنابراین یکی از راه های کمک کننده به رفع فقر آهن استفاده از کود سولفات آمونیوم است.

 

انواع کود آهن موجود در بازار چیست؟

وقتی گیاهی با کمبود عنصر آهن مواجه می شود، علائم کلروز در فاصله بین رگبرگ ها ظاهر می شود و این امر باعث کاهش میزان فتوسنتز و در نهایت سبب کاهش رشد گیاه می شود. زمانی که گیاه با کمبود آهن مواجه می شود، کیفیت و کمیت محصول آن کاهش می یابد و کشاورز با خسارت های جبران ناپذیری مواجه می شود.

با توجه به قلیایی بودن اکثر خاک های ایران در بیشتر گیاهان علائم کمبود آهن را شاهدیم؛ بنابراین بهتر است برای رفع این مشکل از این کود استفاده شود.

کود آهن د دارای انواع مختلفی است که در ادامه به ویژگی های هر یک از این انواع اشاره می کنیم.

 

۱. کود کلات آهن

کود آهن به صورت کلات آهن

 

در حال حاضر کودهای کلات آهن از بهترین انواع کود آهن در بازار هستند.

یون آهن مانند سایر یون های فلزی دارای واکنش پذیری بالا است و تمایل دارد خیلی سریع با اکسیژن و هیدروکسید واکنش نشان دهد، در نهایت این امر سبب رسوب این یون ها می شود. وقتی آهن رسوب کند وجود آن در خاک برای گیاه فایده ای ندارد و گیاه نمی تواند آن را جذب کند.

متخصصان علم تغذیه برای این که آهن بتواند توسط گیاه به راحتی قابل جذب شود و رسوب ندهد، از مواد کلات کننده یا کلاتور ها، برای محافظت از آهن در برابر اکسیداسیون استفاده می کنند؛ در این حالت آهن توسط گیاه به راحتی قابل جذب می گردد.

کلات کننده ها مولکول هایی با اندازه بسیار کوچک هستند که این مولکول های کوچک به یون های آهن متصل می شوند و از این طریق مانع رسوب آهن می شوند. آهن کلات شده و قابل جذب می تواند توسط گیاه مورد استفاده قرار گیرد. کلاتور ها مولکول های ریزی هستند که مانند یک چنگال محکم، اطراف یون های آهن را احاطه می کنند.

کلات های آهن به صورت مایع یا پودر در بازار موجود هستند. از مهمترین انواع کلات های آهن موجود در بازار می توان به Fe-EDTA و Fe-EDDHA اشاره کرد. این کلات ها حاوی یون آهن، یون سدیم، EDDHA و EDTA،  هستند.

انواع کلات آهن

این کلات ها در رنگ های مختلف مشکی، قرمز و قهوه ای در بازار موجودند.اگرچه رنگ کود تاثیری بر کارایی آن ندارد و بر اساس سلیقه تولیدکننده انتخاب می گردد. کلات ها را می توان در آب حل کرد و همراه با آب آبیاری به گیاه داد و یا  روی شاخ و برگ گیاه محلولپاشی کرد.

در پی اچ های بالا بهتر است از Fe-EDDHA استفاده شود، این کلات در پی اچ ۱۱ ثبات دارد و قابل جذب است. 

شما می توانید برای مشاهده مشخصات کود کلات آهن ۱۰ درصد به این مطلب مراجعه نمائید

 

۲. کود سولفات آهن

سولفات آهن نیز نوع دیگری از کودهای آهن موجود در بازار است. سولفات آهن (FeSO4) حاوی حدود ۲۰ درصد آهن است. سولفات آهن جز دسته کود های ارزان قیمت آهن است. این کود معمولا به صورت چالکود یا محلول پاشی روی اندام های گیاه مورد استفاده قرار می گیرد.

 

نکته مثبت دیگر استفاده از محلول پاشی سولفات آهن این است که با اسپری آن روی گیاه، کمی از آن روی محیط اطراف می ریزد و اگر خزه یا جلبکی در اطراف گیاه باشد؛ در نتیجه تماس با سولفات آهن دچار سوختگی می شود و از بین می رود. همچنین با استفاده از این ماده پی اچ خاک کمی اسیدی می شود و این امر به بهبود جذب آهن از خاک کمک می کند.

سولفات آهن را با خیال راحت می توانید در باغ یا گلخانه استفاده کنید. معمولا به صورت پودر خشک در بازار موجود است. باید سولفات آهن را با آب مخلوط کنید که در نهایت محلولی به رنگ قهوه ای تولید می شود. بعد از تهیه این محلول باید به سرعت مورد استفاده قرار گیرد چون  خیلی سریع اکسید می شود.

۳. کود نیترات آهن

نیترات آهن یا فریک نیترات، یک ترکیب شیمیایی است که دارای فرمول شیمیایی Fe (NO3)3 است. این نوع کود به صورت کریستال هایی با رنگ بنفش کمرنگ در بازار موجود است که بعد از استفاده بلافاصله به اجزای سازنده خود، آهن و نیترات تجزیه می شود.

قیمت کود آهن

نیترات آهن یا فریک نیترات یک ترکیب شیمیایی است که دارای فرمول شیمیایی Fe (NO3)3 است.

 

آموزش نحوه استفاده از هر نوع کود آهن

کود آهن پودری

کود های آهن دارای انواع مختلفی هستند و بیشتر به صورت کود آهن پودری و مایع در بازار موجود هستند.

نحوه استفاده از کود آهن با توجه به نوع آن متفاوت است. شاید این سوال برای شما پیش بیاید که چرا باید از کود آهن استفاده کنیم؟ آهن چهارمین عنصر فراوان موجود در کره زمین است اما با توجه به این که اکثر خاک ها دارای پی اچ بالا هستند جذب آهن با مشکل مواجه می شود.

زمانی که آهن کافی در محیط وجود ندارد، بهتر است برای جلوگیری از کاهش کیفیت و کمیت محصول از کود های آهن استفاده کرد. کود های آهن دارای انواع مختلفی هستند و بیشتر به صورت کود آهن پودری و کود آهن مایع در بازار موجود هستند.

 نحوه استفاده از کود مایع

کود آهن مایع حاوی سولفات آهن یا کلات های آهن است که به صورت مایع در می آید. مزیت استفاده از کود آهن مایع این است که نحوه مصرف آن ساده است.

نحوه استفاده از کود آهن مایع به این صورت است که باید به صورت اسپری روی شاخ و برگ گیاه یا به همراه آب آبیاری مورد استفاده قرار گیرد. اگر قصد محلول پاشی دارید بهتر است  ۳- ۲ بار با غلظت توصیه شده، روی گیاه محلول پاشی انجام دهید.

 نحوه استفاده از کود پودری

کود آهن پودری نیز همان طور که از اسمش پیدا است به صورت پودر است و باید در آب حل شود و مورد استفاده قرار گیرد. انواع این نوع کود، در مقایسه با سایر انواع کود ها دارای دوام اثر بیشتری هستند یا به عبارتی، دارای تاثیر طولانی تری روی گیاه هستند.

از دیگر مزایای این نوع کود پودری می توان به قابلیت استفاده از آن در انواع مختلف خاک ها، انحلال راحت کود در خاک و بهبود جذب آن در خاک و گیاه اشاره کرد.

از این نوع کود برای انواع مختلف گیاهان از جمله سبزی و صیفی، درختان مثمر و غیر مثمر، گل و گیاهان زینتی و علوفه اشاره کرد.

کودهای کلاته آهن میکرولایز

شرکت میکرولایز کودهای کلات آهن ۶ و ۱۰ و ۱۴/۵ درصد تولید می کند. کودهای کلات آهن میکرولایز به دلیل فن آوری خاص و فرم ویژه کلاته ای که دارد هم به صورت محلول پاشی و هم از طریق آب آبیاری قابل استفاده است. شما می توانید مزایای کود آهن برای مرکبات را از اینجا مشاهده کنید. برای افزایش کمیت و کیفیت محصولات کشاورزی در طول دوره رشد می توان از کود میکرولایز ۶-۴-۴ استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *