خانه » کود ماکرو کامل و نکات مهمی راجع به آن

کود ماکرو کامل و نکات مهمی راجع به آن

کود ماکرو کامل

کود ماکرو کامل تحت عناوین NPK، ان پی کا و کود ماکرو نیز شناخته می شود. می توان این کود را نوعی کود مخلوط و مرکب در نظر گرفت.

برای شناخت این کود ابتدا اجازه دهید دسته بندی عناصر ماکرو و میکرو را دوباره مرور و بازبینی نماییم.

عناصر پر مصرف یا ماکرو: ازت، فسفر، پتاس، کلسیم و گوگرد، منیزیم

عناصر کم مصرف یا میکرو: آهن، روی، منگنز، مس، بور

با در نظر گرفتن این دسته بندی می توان کود ماکرو را این گونه تعریف کرد: کودهای ماکرو از مجموعه سه عنصر ازت، پتاسیم و فسفر به نسبت های مختلف تشکیل شده است.  بعبارتی این کود عناصر درشت مغذی یا پرمصرف را در اختیار گیاه قرار می دهد.

کود ماکرو کامل گاها دارای عنصر گوگرد نیز هست و در برخی موارد عناصر ریزمغذی مانند آهن و یا منیزیم و… به مقداری اندک در فرمولاسیون کود وجود دارند.

نیتروژن موجود در این کود برای رشد مطلوب برگ و ساقه، ساخت پروتئین، افزایش رشد، افزایش فتواسیمیلات ها و فتوسنتز مفید است. فسفر نیز برای جوانه زنی، رشد بذر، تقویت ریشه، کمک به گلدهی، تشکیل میوه مطلوب می باشد. پتاسیم باعث تقویت گیاه و مقاومت در برابر آفات و بیماری ها می شود. گوگرد برای تشکیل پروتئین، اصلاح اسیدیته خاک و ضدعفونی کردن خاک می تواند مفید باشد.

نیتروژن موجود در کودهای ماکروکامل می تواند از منبع نیتراتی یا آمونیاکی باشد فسفر و پتاسیم نیز حالت عنصری محلول دارند. اگر خاک شما مشکل کمبود کلر ندارد و درصد ناچیزی از کلر دارد بهتر است هنگام خرید کود بدون کلر انتخاب کنید چرا که می تواند برای گیاه دچار مشکل و مسمومیت کند.

کشاورزان برای حاصلخیزی خاک و تامین عناصر گیاه از کودهای مختلفی استفاده می کنند. کودماکروکامل با توجه به نیاز هر گیاه با درصد عناصر مختلف تولید می گردد تا به نیازهای متفاوت کشاورزان پاسخ دهد.

این کودها برحسب درصد سه عنصر نیتروژن، فسفر و پتاسیم نیز نام گذاری میگردند بعنوان مثال نسبت 15-10-10 کودی است که دارای 10 درصد نیتروژن، 10 درصد فسفر و 15 درصد پتاس است حال این کود می تواند دارای مقداری گوگرد و کمی هم عناصر ریز مغذی دیگر باشد که مقدار دقیق درصدی گوگرد و عناصر ریزمغذی در جدولی بر روی برچسب کود نوشته می شود.

دقت کنید که هدف از خرید کود ماکرو تامین عناصر ماکرو برای گیاه است و اگر تصمیم دارید با عناصر ریزمغذی زمین و گیاه خود را کوددهی نمایید باید از بین کودهای میکروکامل موجود در بازار انتخاب و خریداری نمایید.

مزایای استفاده از کودهای ماکروکامل نسبت به کودهای مجزا

  1. این کودها معمولا با نسبت های مختلفی از عناصر فرموله می شوند ممکن است هر کشتی نیاز متفاوتی به سه عنصر اصلی ماکرو داشته باشد به همین علت این کودها با نسبت های مختلف در بازار موجود هستند.
  2. این کودها همزمان چند عنصر ماکرو را برای محصول شما فراهم می نمایند
  3. می توانند جایگزین مناسبی برای کودهای مرسوم مجزای پیش کشتی باشند.
  4. دفعات کوددهی و عبور ماشین آلات، هزینه کوددهی، کارگر و … نسبت به کودهای تک عنصری کاهش می یابد.
  5. به دلیل وجود گوگرد ( در برخی فرمولاسیون ها) تا حدی اسیدیته را اصلاح و خاک را ضدعفونی می کند.
  6. تعادل عناصر غذایی در گیاه برقرار میکند.
  7. استفاده به صرفه و اقتصادی
  8. کاهش هزینه های خرید کود

خرید کود ماکرو کامل

نحوه و زمان مصرف کود ماکروکامل

توصیه می کنیم برای مصرف هر نوع کودی ابتدا آزمون خاک انجام دهید و سپس با یک متخصص کشاورزی مشورت به عمل آورید.

این کود معمولا به صورت  چالکود، همراه با آب آبیاری و حتی محلولپاشی استفاده می گردد. زمان مناسب جهت استفاده از کود ماکرو کامل اواخر زمستان تا اواخر تابستان است . ضمنا تکرار مصرف کودهای ماکرو کامل بسته به نیاز و با تایید کارشناس بلامانع است.

خرید کود کامل ماکرو

کودهای ماکرو کامل معمولا به صورت جامد پودری و یا گرانوله در بازار یافت می شوند بسته بندی کودهای کامل ماکرو اغلب  10 ، 15 کیلوگرمی است اما برای پاسخ دادن به نیازهای مختلف کشاورزان بسته بندی های کوچکتر یک یا چند کیلوگرمی نیز توسط شرکت های مختلف تهیه و عرضه می گردد. بهتر است قبل از اقدام به خرید بر اساس توصیه کارشناسان فنی شرکت های تولید کننده خرید خود را انجام دهید.

 

بازنویسی: نرگس اسدیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *