خانه » کود سه بیست و معرفی اجمالی ویژگی های آن

کود سه بیست و معرفی اجمالی ویژگی های آن

کود سه بیست

قصد داریم در مورد کود سه بیست که یکی از انواع کودهای NPK است مطالبی را ارائه کنیم این نوع کود شامل چند بخش اصلی است:

  • 20  درصد نیتروژن (N)
  • 20 درصد فسفر (P)
  • 20  درصد پتاسیم (K)

کود ان پی کی یکی از معروفترین و پرکاربردترین کودهای موجود در بازار هستند که توسط کشاورزان، گلخانه داران و باغبانان مورد استفاده قرار می گیرند. تقریبا هیچ گیاه زراعی و باغی نیست که به کود سه بیست نیاز نداشته باشد.

امروزه مشخص گردیده است که کشاورزان در صورت انتخاب درست و تغذیه مناسب می توانند عملکرد محصول خود را تا ده ها درصد افزایش دهند و در این میان، کودهای ان پی کا، کشاورزان را برای بالا بردن عملکرد و کیفیت محصول تا حد زیادی یاری می کنند. این کودها اثرات مفیدی دارند و در رشد و توسعه و همچنین سلامت گیاه نقشی اساسی ایفا می کنند.

همانطور که گفتیم کودهای NPK دارای سه عنصر درشت مغذی ازت، فسفر و پتاس هستند. میزان درصد این سه عنصر ماکرو بر روی برچسب های کودی به نوشته می شود مثلا NPK ی سه بیست با اعداد 20-20-20 نشان داده می شود.

امروزه اکثر شرکت ها کودهای سه بیست خود را با عناصر دیگری چون منگنز، روی، آهن ، مس و… غنی می کنند که در این صورت کنار واژه NPK پسوند اختصاری TE  (Trace Elements) دیده می شود که نشان دهنده وجود عناصر ریز مغذی در کود است.

همچنین در این کودها ممکن است مواد آلی، آمینواسیدها و یا ترکیبات خنثی نیز وجود داشته باشد حتی برخی شرکت های تولید کننده کود یک سری ترکیبات سری مختص به خود را به کود اضافه می کنند.

علائم کمبود کود سه بیست و نیاز به آن چیست؟

همانطور که گفتیم سه عنصر نیتروژن، فسفر و پتاسیم عناصر اصلی تشکیل دهنده کود می باشند و اگر آزمون خاک نشان بدهد که مقدار این سه عنصر کمتر از حد متعارف است مصرف سه بیست الزامی می گردد.

علائم ناشی از کمبود عنصر فسفر شامل رشد اندک برگ های جوان ، کوچکی برگ ها و تضعیف جوانه های گیاه، علائم کمبود ناشی از ازت شامل زردی برگ های پیر و کاهش رشد گیاه و نهایتا علائم کمبود پتاس شامل زردی برگ های پیر پایینی و ضعیف شدن گیاه در برابر تنش ها می باشد.

بسته بندی کود سه بیست

بسته بندی کودهای سه بیست

کودهای سه بیست به صورت مایع و پودری تولید می گردند که استفاده از فرم پودری آن رایج تر است. این کودها در بسته بندی های پلاستیکی و آلومینیومی 1 تا 10 کیلوگرمی ( در مورد کودهای مایع به صورت گالن و بطری) روانه بازار می شوند. کودهای سه بیست ممکن است برای استفاده گیاهان تزئینی و آپارتمانی در بسته بندی های کوچکتر  تولید و بسته بندی شوند

آشنایی با انواع کود NPK

در این مقاله در مورد کود سه بیست توضیحاتی داده شد اما کودهای ماکرو کامل یا همان NPK انواع مختلف دیگری نیز دارند که برای آشنایی بیشتر به معرفی چند مورد پر استفاده دیگر می پردازیم.

کود NPK 15-15-30

این کود حاوی 30 درصد پتاسیم بوده و جز کودهای پتاس بالا به شمار می رود که از مرحله تشکیل میوه تا برداشت محصول قابل استفاده می باشد.

کودهای NPK 10-52-10

میزان فسفر 52 درصد است که در مراحل اولیه رشد یا در شروع فصل برای گیاهان استفاده می شود .

کود NPK 12-12-36

این کود با داشتن 36 درصد پتاسیم، جز ان پی کای پتاس بالا به حساب می آید.

کودهای  NPK 10-5-40

نوعی کود پتاس بالا که عمدتا برای سایز دهی به میوه درختان و در اواخر فصل رشد استفاده می گردد. علاوه بر آن به بزرگ تر شدن گل ها و جلوگیری از ریزش شکوفه ها نیز کمک می کند.

بازنویسی: نرگس اسدیان

2 thoughts on “کود سه بیست و معرفی اجمالی ویژگی های آن”

  1. Pingback: کود ان پی کا چیست و چه اهمیتی برای خاک دارد؟

  2. Pingback: مختصری درباره کود NPK و عناصر غذایی مورد نیاز گیاهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *