خانه » کود آهن برای مرکبات و مزایای آن برای گیاه

کود آهن برای مرکبات و مزایای آن برای گیاه

استفاده از کود آهن برای مرکبات یکی از عوامل مهم در افزایش محصولات سالانه باغی است. آهن با عدد اتمی 26 و نماد شیمیایی Fe در جدول مندلیف دیده میشود؛ که در گیاهان به عنوان میکرومغذی (ریز مغذی یا عنصر کم مصرف) در کنار کودهایی نظیر کود کلات آهن بکار می رود و باعث تشکیل سبزینگی در گیاهان میشود.

خاک های کشاورزی اغلب به دلیل شرایط نامساعدی که دارند دچار کمبود کود آهن برای مرکبات هستند در اغلب مناطقی که بارندگی سالیانه در آنها کمتر از 500 میلی متر باشد به شدت دچار کمبود عناصری مانند روی، مس، منگنز و آهن هستند.از طرفی حلالیت پایین کانی های حاوی آهن و مس منجر به کمبود آهن و مس در خاک می گردد.

چرا باید کود آهن برای مرکبات استفاده کرد؟

بیش از یک چهارم اراضی کشاورزی آهکی هستند در نتیجه با مشکل کمبود عناصر مس، آهن و روی روبرو می باشند مخصوصا آهن که معضلی جدی برای این خاک ها بشمار می آید. خاک های مالی سول جز خاک های حاصلخیز هستند اما بعلت داشتن کاتیون های زیاد و قلیایی بودن کمبود عناصر فوق در آنها تشدید میگردد. در ایران بیش از 60 درصد اراضی زیر کشت آهکی میباشند.

 

کود آهن برای مرکبات

می دانیم که کمبود آهن موجب کلروز و زدی برگ ها میگردد که این کلروز باعث کاهش کلروفیل برگی و فتوسنتز گیاه می گردد اگر گیاه نتواند فتوسنتز کند نمیتواند برای خود موارد اسیمیلاتی بسازد در نتیجه با مشکل روبرو میگردد نه تنها نمی تواند برای ما محصول به وجود بیاورد بلکه خود گیاه نیز از ادامه حیات خود باز میماند. این پدیده که به کلروز آهن مشهور است در مرکبات نیز مشاهده میگردد البته سایر درختان مانند به، سیب، گلابی، هلو، گیلاش، چنار، اقاقیا و… از این عارضه در خاک های آهکی رنج می برند خاک های  اهکی به دلیل داشتن بی کربنات بالا در خاک قلیایی محسوب میشوند. لازم به ذکر است که محصولات زراعی مانند پنبه، ذرت، سورگوم و سویا نیز از این عارضه مستثنی نیستند. استان هایی که درگیر کلروز آهن هستند شامل خراسان، اصفهان، کرج، آذربایجان و فارس می شوند.

عنصر آهن جز عناصر مهم و ضروری برای گیاه به شمار می آید البته آهن در رده عناصر کم مصرف طبقه بندی می شود اما با این حال اگر آهن مورد نیاز خاک تامین نگردد گیاه ما حتی ممکن است با مرگ ناشی از کمبود آهن مواجه گردد. در خاک های زراعی غلظت آهن در حد چند میلی گرم در کیلوگرم خاک می باشد که این میزان بری گیاهان به ویژه مرکبات کافی نیست بنابراین گیاهان دچار کمبود آهن می گردند.

در خاک های آهکی که غلظت یون بیکربنات بالاست و اسیدیته این خاک ها در حدود 7.5 تا 8.5 می باشد آهن به صورت رسوب درآمده و برای گیاه غیرقابل استفاده میگردد. در این خاک های قلیایی حتی اگر میزان آهن نیز بالا باشد گیاه قابلیت استفاده از آن را ندارد.
جالب است بدانید در مناطق خشک و نیمه خشک کمبود آهن نه تنها در گیاهان این مناطق به چشم می خورد بلکه افرادی که در این ناحیه زندگی مینمایند نیز دچار کمبود آهن هستند. مصرف کود آهن میتواند روی بهبود سلامت انسان ها نیز تاثیر بگذارد. 40 درصد از مردم دنیا از کمبود عناصر ریزمغذی مثل آهن و روی، مس، منگنز رنج می برند این کمبود در زنان به 85 درصد و در مردان به 67 درصد نیز می رسد. بنابراین اگر گیاهی که بعنوان غذا و میوه مورد استفاده قرار می دهیم غنی از آهن باشد ما نیز از کمبود آهن در امان خواهیم بود.

وظیفه آهن در مرکبات

نقش آهن در مرکبات

کود آهن برای مرکبات در واکنش های آنزیمی مشارکت دارد و به صورت گروه هم در گروه های پروستتیک به مشارکت می پردازد. آنزیم هایی مانند کاتالاز، پروکسیداز و … برای فعالیت خود به آهن نیاز دارند. این آنزیم ها از آنزیم های مهم دخیل در زنجیره تنفسی و فتوسنتز و سایر فرآیندهای متابولیسمی می باشند.

همواره مقالات بسیاری در مورد کاربرد کود آهن برای مرکبات نوشته می شود و سالانه تحقیقات جدیدی روی این موضوع صورت میپذیرد تمام این منابع علمی متفق القول معتقدند که مصرف آهن به اندازه مناسب می تواند موجب حفظ کمیت و کیفیت محصولاتی همچون پرتغال، لیمو و سایر مرکبات گردد.

خرید کود آهن مرکبات

کود آهن دارای عنصر ریزمغذی Fe می باشد که جز عناصر مورد نیاز گیاه به شمار می آید.

آهن میکرولایز با درصدهای 6 و 10 به دو فرم کود مایع و کود جامد در بسته بندی های بطر و کارتنی آماده فروش هستند این کود ها با کیفیت بالایی که دارند بهترین انتخاب برای خرید کود به منظور تغذیه گیاه (مرکبات و سایر محصولات) می باشند.

کود آهن میکرولایر در بسته بندی های محکم بدون نشتی و تلفات تهیه شده اند که در حین حمل و نقل با مشکل ریزش مواجه نمیگردند.

برای خرید کود آهن میکرولایز برای مرکبات و سایر محصولات کشاورزی می توانید با شرکت رگبرگ مهرپاسارگاد تماس حاصل نمایید تا علاوه بر تهیه کودی ضمانت شده از مشاوره رایگان کارشناسان خبره نیز استفاده کنید در عین حال برنامه تغذیه ای ایده آل برای درختان خود دریافت نمایید.

 

بازنویسی: نرگس اسدیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *