خواص و مزایای کود کلات مس برای افزایش فعالیت آنزیم ها، تولید پروتئین ها، تثبیت نیتروژن، رشد ریشه و ساقه، گلدهی، کیفیت و عملکرد محصول

خواص و مزایای کود کلات مس برای افزایش فعالیت آنزیم ها، تولید پروتئین ها، تثبیت نیتروژن، رشد ریشه و ساقه، گلدهی، کیفیت و عملکرد محصول

(مخصوص پیشگیری از بروز برخی بیماری های قارچی) 

مشخصات کلی: کود کلات مس ۱۵ درصد میکرولایز با دارا بودن مقادیر قابل توجهی مس محلول در آب باعث جذب بهتر کلسیم در گیاه شده و برای افزایش فعالیت آنزیم ها، تولید پروتئین ها، تثبیت نیتروژن، رشد ریشه و ساقه، گلدهی، کیفیت و عملکرد محصول موثر می باشد .

مس یکی از عناصر کم مصرف و ضروری برای گیاهان است. مصرف عنصر مس نقش مهمی در تاثیرگذاری  عناصر دیگر مورد نیاز، مانند فسفر، منگنز و پتاسیم در گیاه دارد . نقش اصلی عنصر مس در گیاه، انتقال الکترون است که در واکنش های تنفس و فتوسنتز و همچنین متابولیسم اسیدهای چرب دخالت دارد. به دلیل برهمکنش مس با سایر عناصر و بهبود کیفیت گیاهان زراعی، برای رسیدن به نتیجه مطلوب، مصرف همزمان نیتروژن با مس توصیه شده است. همچنین در تحقیقاتی که روی برنج و لوبیا انجام شده ، اینگونه گزارش شده است که مصرف همزمان مس و روی در برنج تاثیری روی جذب عنصر روی نگذاشته است. در حالیکه در لوبیا ، مصرف عنصر مس باعث افزایش جذب عنصر روی شده است. طبق گزارش های عنوان شده، ۲۰ درصد از خاکهای کشور و تقریبا ۳۰ درصد از خاکهای آذربایجان شرقی دچار کمبود مس هستند.

گیاهانی که بیشترین حساسیت را به کمبود مس دارند شامل: برنج، سویا، کلزا، سیب زمینی، لوبیا و نخود می­باشند. علائم کمبود مس به صورت کاهش ، یا در شرایط حاد، توقف رشد گیاه، از بین رفتن برگهای جوان یا نکروز مریستم انتهایی دیده می­شود. در درختان، کمبود مس با سفید شدن و یا بی رنگ شدن برگهای جوان و یا در تابستان موجب خشک شدن جوانه های انتهایی می شود. در گندم، علائم کمبود،  بیشتر مشابه علائم مربوط به تنش آبی است به طوریکه باعث خشک شدن خوشه­های انتهایی می­شود.

با مصرف کود مس کلاته ۱۵درصد میکرولایز تمامی علائم کمبود برطرف شده و علاوه بر آن به دلیل بالابردن مقاومت گیاه در برابر بیماری­ها و آفات، جایگزین مناسبی برای آفت­کش­ها (در ترکیبات بسیاری از آفت­کش­ها عنصر تاثیر گذار مس می ­باشد) است.

 

مقدار مصرف:

محلول پاشی: ۳۰۰ گرم در هزار

همراه با آبیاری:

زراعت : ۶۰۰-۴۰۰ گرم  در ۱ هکتار

باغات: ۱-۰/۵ کیلوگرم در ۱ هکتار

اختلاط این  محصول با سایر کودها و سموم توصیه نمی گردد.

در صورت نیاز تکرار مصرف بلامانع می باشد.

تجزیه ضمانت شده
مس کلاته ۱۶ درصد CU

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *