خانه » کود آهن و موارد استفاده از آن

کود آهن و موارد استفاده از آن

کود آهن

کود آهن در بین عناصر ریزمغذی یکی از ضروری ترین عناصر به شمار می­ آید. با اینکه این عنصر در دسته کم مصرف و میکروالمنت طبقه بندی می گردد اما با این حال نقش های مهمی در گیاه ایفا می کند.

یکی از نقش های مهم کود آهن مشارکت در کلروفیل سازی و فتوسنتز است و اگر این عنصر به مقدار مورد نیاز در اختیار گیاه قرار نگیرد فرآیند تولید کلروفیل و فتوسنتز با اختلال مواجه می گردد. البته آهن جزئی از ترکیبات کلروفیل نیست اما در فرآیند فتوسنتز نقش ایفا می کند.

آهن یکی از مواد اصلی موجود در هسته کره زمین است با این حال، آهن موجود در پوسته به صورت غیر آزاد و بعنوان آهن خاکی یافت می شود. کود کلات آهن و سایر کودهای تشکیل شده از آهن می تواند بسیار مفید باشد.

 

عوامل ایجاد فقر آهن

به دلیل وجود بیش از حد بی کربنات در خاک، در خاک های فشرده و خاک های تحت آبیاری سنگین میزان دی اکسید کربن بالا می رود. از طرفی حضور آهک در خاک نیز از دیگر عوامل افزایش بی کربنات است. بی کربنات خاصیت بافری دارد و از کاهش اسیدیته اطراف محیط ریشه جلوگیری می کند. می دانید که قلیایی بودن خاک از دلایل مهم عدم جذب آهن توسط گیاه است.

چاه های عمیق نیز میزان بی کربنات بالایی دارند. یکی از راه های مقابله با این گونه آب ها هوادهی از طریق چاه است. راه دیگر کنترل PH آب و خاک، استفاده از اسیدسولفوریک است که البته به دلیل خطراتی که می تواند برای بافت خاک داشته باشد باید تحت توصیه و نظارت کارشناس باشد.

ضمنا کود سولفات آمونیوم در خاک به اسید سولفوریک تبدیل می گردد. بنابراین یکی از راه های کمک کننده به رفع فقر آهن استفاده از آمونیم سولفات است.

کلات پتاسیم 35%

کلروز در کود آهن

کلروز آهن همان زردی ناشی از کمبود آهن است که ما بین رگبرگ های گیاه به زردی متمایل می گردد و رگبرگ ها سبز می مانند. در موارد شدید فقر آهن کل برگ زرد یا سفید می شود در صورت رفع نشدن کمبود کلروز تبدیل به نکروز ( قهوه ­ای شدن بافت) می شود.

کلروز آهن معمولا در خاک هایی با PH7 و آهکی قابل مشاهده ­است در این صورت حتی اگر خاک حاوی آهن بالایی نیز باشد قابل دسترس گیاه نیست.

درجه حرارت کم و حرکت اندک هوا در خاک ( به خاطر مالچ پلاستیکی، تراکم بالا، اشباع با آب) کمبود آهن را تشدید می کنند. ضمنا فرسایش و حذف لایه­ های سطحی خاک باعث کاهش آهن در خاک می گردد.

 

کود آهن کلات شده با  فرم های EDDHA ؛EDTA ، EDDHSA و DTPA

کلات EDDHA جهت استفاده در آب آبیاری و کلات EDTA  جهت محلول پاشی برگی توصیه می شوند. این دو فرم کلات در بازار ایران بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.

 

  • باید از اختلاط کلات آهن با سموم دارای فلزات سنگین، ترکیبات مسی و کودهای فسفره خودداری شود.
  • این نوع کلات ها تا PH حدود 10 پایداری دارند.
  • ایزومر های EDDHA شامل ارتو-ارتو، ارتو-پارا و پارا-پارا هستند.

عدد ایزومر ارتو-ارتو در کود آهن

عنصر اهن در این ایزومر توسط 6 بازوی کلات پوشش داده می شود و یون آهن را در برابر حضور بیکربنات­ها، سایر فلزات و آهکی و قلیایی بودن خاک محافظت می کند. این ایزومر در آب محلول بوده و پایداری بالایی دارد در نتیجه گیاه فرصت بیشتری برای جذب آهن خواهد داشت.

  • زمان خرید کود آهن به عدد ارتو-ارتو آن توجه کنید.
  • عدد ارتو بین 2.8 تا 4.8 است.
  • قیمت کود با بالارفتن عدد ارتو بیشتر می شود.
  • ارتو ارتو 3.8 روی ریشه جایگاه اختصاصی دارد و سرعت جذب آن بیشتر است.
  • ارتو ارتو 4.8 ماندگاری بالاتری در خاک دارد در نتیجه فرصت جذب برای گیاه بیشتر است.

کودهای کلاته آهن میکرولایز

شرکت میکرولایز کودهای کلات آهن 6 و 10 و 14/5 درصد تولید می کند. کودهای کلات آهن میکرولایز به دلیل فن آوری خاص و فرم ویژه کلاته ای که دارد هم به صورت محلول پاشی و هم از طریق آب آبیاری قابل استفاده است.

مقدار مصرف کود کلات آهن میکرولایز برای محلول پاشی  1-2 کیلوگرم در هزار لیتر آب و در صورت استفاده با آب آبیاری 4 تا 6 کیلوگرم در هکتار برای گیاهان زراعی در نظر گرفته می شود. ضمنا هنگام استفاده در باغات به ازای هر درخت بالغ 50 تا 80 گرم  و برای هر درخت نابالغ 20 تا 60 گرم لحاظ می شود.

بازنویسی: نرگس اسدیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *