خانه » آنچه باید درباره کود فروت ست بدانیم

آنچه باید درباره کود فروت ست بدانیم

کود فروت ست

کود فروت ست یا اصطلاحا fruit set برگرفته از مرحله صفر تشکیل میوه در نهنج، دقیقا زمانی که گل شروع به تقسیم سلولی مینماید می باشد.

فروت ست فرآیندی است که طی آن گل به میوه تبدیل می گردد. در این مرحله اندازه میوه مشخص می گردد و تامین کافی و متعادل مواد مغذی در این مرحله از اهمیت بالایی برخوردار است.

بالا بردن میزان میوه دهی درختان از نکات حائز اهمیت برای کشاورزان می باشد. در اواخر اسفند و اوایل فروردین که خاک دمای پایینی دارد برگ ها هنوز به وجود نیامده­اند و گردش شیره پرورده به کندی صورت می پذیرد؛ تغذیه جوانه از اهمیت بالایی برخوردار است.

کود فروت ست به کودی میگویند که دارای ترکیب متناسبی از عناصر نیتروژن، روی، بر ، مولیبدن و اسید های آمینه باشد.

استفاده از کود فروت ست بعد از برداشت محصول این امکان را به گیاه می دهد که عناصر غذایی مورد نیاز خود را  برای سال آینده ذخیره کند و آماده ورود به فصل زراعی جدید شود.

وجود عناصر نامبرده شده در کنار یکدیگر به بهبود افزایش گلدهی و تبدیل بیشتر گل به میوه کمک می نماید و باعث بالاتر رفتن کیفیت محصولات میگردد.

ضمنا استفاده از این کود در شروع فصل و هنگام تورم جوانه ­ها باعث افزایش توان گیاه، جلوگیری از ریزش گل و ایجاد میوه­های سالم می گردد.

مزایای استفاده از کود فروت ست

کود فروت ست با وجود تمامی مواد مغذی تشکیل دهنده دارای مزایا و فوایدبی شماری برای گیاهان است. در ادامه به برخی از آنها اشاره می شود.

 1. افزایش شکوفه دهی
 2. بالا بردن میزان محصول
 3. افزایش تعداد جوانه­های زمستان گذر
 4. افزایش مقاومت به سرمای زمستان و یا اوایل بهار
 5. دارای سرعت بالای جذی از طریق محلولپاشی برگی
 6. کمک به فعالیت دوباره درختان بعد از خواب زمستانه
 7. افزایش مقاومت در برابر تگرگ، برف و باران
 8. افزایش احتمال تلقیح
 9. کاهش سال آوری درختان
 10. جلوگیری از ریزش میوه و گل
 11. بالا بردن عملکرد کمی و کیفی

توصیه­ های مهم مصرف کود فروت ست

در صورت مایع  بودن محصول، قبل از مصرف کود، بطری محصول را به خوبی تکان دهید.

بهترین زمان برای محلولپاشی ساعات اولیه صبح و یا عصر می باشد. از محلولپاشی در ساعات گرم روز اجتناب کنید.

برای بالا بردن اثر بخشی کود، بهتر است بعد از هرس زمستان از کودهای کامل به صورت چالکود استفاده نمایید.

اگر قصد دارید همزمان چند نوع کود و سم را محلولپاشی نمایید قبل از اختلاط هرکدام را جداگانه در آب رقیق نموده و سپس به مخزن سمپاش اضافه نمایید.

در صورتی که بر موجود در آب آبیاری و یا برگ گیاه بالا باشد بهتر است از کود فروت ست بدون بر استفاده نمایید.

از اختلاط فروت ست با کودهای حاوی گوگرد و روغن­ های معدنی خودداری نمایید.

برای اطلاع از میزان مصرف کود فروت ست، بهتر است با یک متخصص کشاورزی ماهر در امور تغذیه باغات مشورت به عمل آورید تا برنامه غذایی متعادل و متناسب برای درختان شما را تنظیم و در اختیارتان قرار دهد. ضمنا بهتر است به روش مصرف کود در کاتالوگ یا روی بسته بندی کود فروت ست خریداری شده توجه گردد و البته قبل از هر چیز انجام آزمون خاک و  برگ جهت استفاده در مدیریت نحوه کوددهی کشاورزان ضرورت دارد.

نقش عناصر تشکیل دهنده فروت ست به صورت مجزا

بر: الف:عنصر بر به تشکیل میوه کمک می کند ب: توانایی لقاح گلها را بالاتر می برد. پ: بد شکلی میوه را برطرف می نماید. ت: به طور غیر مستقیم در جذب حشرات به منظور بالا بردن گرده افشانی نقش آفرینی می کند.

ازت: الف: منجر به افزایش فتوسنتز گیاه می شود. ب: میزان تولید شیره پروده گیاه را  بالا می برد. پ: در ساختار پروتئین­ها، DNA و  RNA حضور دارد.ت: در تامین کربوهیدرات دخالت دارد.

روی: الف:در تولید کلروفیل، سنتز ویتامین سی، مزه محصولات، تشکیل رنگدانه و متابولیسم ازت نقش دارد. ب: نبود روی باعث دیر شکفته شدن جوانه­های رویشی و زایشی می گردد.

حضور متناسب سه عنصر روی، بر، ازت به طور همزمان در فرمول کود فروت ست باعث افزایش عملکرد دانه و میوه، بهبود انجام عمل لقاح، افزایش مقاومت و غیره می گردد.

سایر عناصر: آمینواسید، اسید فولویک، جلبک دریایی از دیگر مواردی هستند که در ترکیب کود فروت ست ممکن است حضور داشته باشند.

تاثیر فروت ست در جلوگیری از سال آوری درخت

“سال آوری” در تعریفی ساده: یعنی درختی که  در یک سال میوه زیادی را تولید می کند در سال بعد، باردهی کمی داشته باشد. کود فروت ست برای جلوگیری از سال آوری درختان باغات مورد استفاده قرار می گیرد تا بار میوه درختان کاهش نیابد. توصیه می شود برای گیاهان جوانی که به تازگی میوه میدهند زیاد از این کود استفاده نشود و برعکس برای گیاهان مسن محلولپاشی با فروت ست به میزان کافی انجام شود.

زمان های مصرف فروت ست

نوبت اول: بلافاصله پس از برداشت میوه که باعث تقویت جوانه ها می گردد معمولا در ایران از  15 مرداد به بعد این مرحله اجرا می گردد.

نوبت دوم: زمان تورم جوانه و بازشدن برگ در بهار، این مرحله در درختان هسته دار که برگ در زمان تورم جوانه وجود ندارد بی تاثیرخواهد بود اما در درختان دانه دار مثل انگور، فروت ست در این مرحله توصیه می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *